o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
SSŃ
|

Dramatyczny widok pod Ełkiem. Zniszczony zabytkowy cmentarz

6
Podziel się

Opłakane skutki wycinki drzew na zabytkowym cmentarzu ewangelickim pod Ełkiem. Zdewastowanych zostało nawet kilkadziesiąt starych nagrobków. Sprawę bada policja, która ma określić, czy oprócz zniszczeń doszło również do zbezczeszczenia zwłok.

Dramatyczny widok pod Ełkiem. Zniszczony zabytkowy cmentarz
W wyniku wycinki drzew zniszczony został zabytkowy cmentarz (Facebook @Mityczna stolica Mazur Ełk/Lyck)
bDYnvCcB

W wyniku wycinki drzew w Nowej Wsi Ełckiej doszło do uszkodzenia nagrobków z okresu międzywojennego na cmentarzu ewangelickim. O sprawie powiadomiona została policja. Wśród powalonych drzew znaleziono kilkadziesiąt zniszczonych grobów. Odpowiedzialnym za zniszczenie ma być rzekomo sam proboszcz parafii.

Jak udało nam się dowiedzieć zniszczenia dokonał proboszcz parafii rzymsko-katolickiej św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, za pisemną zgodą Biskupa Ełckiego. Aktualnie Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał jakiekolwiek prace. Zebrano materiał dowodowy i powiadomiono prokuraturę. Sprawa ta została również przekazana do wiadomości biskupa Diecezji Mazurskiej a także władzom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. O kolejnych krokach władz będziemy informować - napisał na Facebooku rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej
bDYnvCcD

Ełk. Zniszczony zabytkowy cmentarz

Funkcjonariusze zaczęli już przesłuchiwania świadków. Pierwszymi z nich byli pracownicy wycinki i urzędnicy gminni. Przesłuchany ma zostać również proboszcz.

bDYnvCcJ

Służby przeprowadzą też inwentaryzację grobów i będą ustalać, czy podczas wycinki mogło dojść do zbezczeszczenia zwłok lub zniszczenia miejsca spoczynku - informuje sierż. szt. Agata Kulikowska de Nałęcz z policji w Ełku, cytowana przez RMF FM.

Wycinka drzew na cmentarzu rozpoczęła się już w zeszłym roku z inicjatywy proboszcza. Mieszkańcy protestowali i wystosowywali w tej sprawie pisma do urzędu gminy. Nieoficjalnie wiadomo, że nikt nie wystąpił o zgody na wycinkę do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYnvCde
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Vatykanskaya ...
3 tyg. temu
Często kościoły katolickie są wzniesione na dawnych fundamentach innych wierzeń. Tak fałszuje się też historię. Tu widać, być może, chodziło o lepszą działkę.
Junker
3 tyg. temu
Tak właśnie na Warmii i Mazurach "zaciera się" przeszłość.
J 23
4 tyg. temu
Brak szacunku dla innych z czasem się zemści.
bDYnvCdf
Artur
4 tyg. temu
Gdyby chodziło o cmentarz wyznania mojżeszowego, to byłby nietykalny, a to "tylko" ewangelicki, więc kto księdzu zabroni? Jeśli nawet będzie jakaś kara pieniężna, to parafianie zapłacą. Dzięki takim klechom kk traci z dnia na dzień
Baba
4 tyg. temu
Gdyby to był katolicki cmentarz, a duchowny innego wyznania zarządził wycinkę drzew i zdewastowl groby, to nawet głucha wrona w największym zadupiu słyszała by głosy oburzenia , że gnębi się katolików, atakuje kościół i Polskę, że Ci, co to zrobili, to nie ludzie, a ideologia LGBT( teraz bardzo modne stwierdzenie) , ale ze to cmentarz ewangelicki, a narozrabial katolicki ksiądz, to przecież nic takiego się nie stało, wszak wiadomo, kto tam leży!
Alfa
4 tyg. temu
Robią co chcą. Taki brak szacunku w zgodzie , naukami Jezusa. Brawo brawo.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić