Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Druga fala koronawirusa przebiegnie inaczej niż pierwsza. Ekspert o scenariuszu

35

Ekspert Królewskiego Towarzystwa Medycznego przedstawił możliwy scenariusz przebiegu drugiej fali pandemii COVID-19. Wyraził obawy, że na kolejnym etapie koronawirus stanie się zagrożeniem przede wszystkim dla młodszych osób.

Druga fala koronawirusa przebiegnie inaczej niż pierwsza. Ekspert o scenariuszu
Druga fala koronawirusa ma uderzyć przede wszystkim w młodych ludzi (Getty Images, Anadolu Agency , Contributor)

Profesor Roger Kirby z Królewskiego Towarzystwa Medycznego zareagował na wypowiedź Borisa Johnsona. Premier Wielkiej Brytanii przyznał, że druga fala koronawirusa może nadejść nawet w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Koronawirus: druga fala pandemii COVID-19 uderzy w młodych ludzi

Profesor Roger Kirby ostrzegł, że druga fala pandemii może przebiegać w odmienny sposób od pierwszej. Wskazał, że m.in. w Hiszpanii pojawiły się oznaki wskazujące na kolejne uderzenie COVID-19.

Do tej pory koronawirus stanowił największe zagrożenie dla osób obciążonych przewlekłymi schorzeniami i w starszym wieku. Jednak Kirby uważa, że w trakcie drugiej fali COVID-19 bardziej zagrożeni będą młodzi ludzie. Jak argumentował profesor, właśnie taki scenariusz miała pandemia grypy hiszpanki w latach 1918-1920.

Zobacz także: Zobacz też: Strach przed koronawirusem. Na hiszpańskiej plaży restrykcyjnie przestrzegają dystansu społecznego

"Mirror" podaje, że pierwsza fala grypy hiszpanki dotknęła głównie osoby starsze i przewlekle chore. W sierpniu 1918 roku przypuszczano, że pandemia już się skończyła. Jednak wirus zdążył zmutować w nowy szczep tak, by stać się większym zagrożeniem dla młodszych pacjentów.

Nadchodzi zima i prawie na pewno nadchodzi druga fala tego wirusa. To, co widzieliśmy w 1918 roku, to mutacja wirusa, a druga fala różniła się od pierwszej i dotknęła inną grupę ludzi – szczególnie młodszych – wyjaśnił profesor Roger Kirby w wywiadzie dla BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić