Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus odradza się w Europie. Ostrzeżenie WHO

481

Eksperci WHO odnoszą się sceptycznie do znoszenia obostrzeń przez rządy państw europejskich. Wskazują, że w ostatnich tygodniach doszło do wzrostu liczby przypadków COVID-19. WHO podkreśla, że plany wakacyjne i towarzyskie stały się "decyzjami o życiu lub śmierci".

Koronawirus odradza się w Europie. Ostrzeżenie WHO
WHO ostrzega, że pandemia COVID-19 odradza się w Europie (Getty Images, Bloomberg , Contributor)

Mocny apel WHO. Tedros Adhanom podkreślił, że w trakcie pandemii ludzie z całego świata są zagrożeni potencjalnie śmiertelną chorobą lub zarażeniem swoich bliskich. Apeluje o rozwagę w czasie wakacyjnego rozluźnienia.

Prosimy, żeby każdy traktował decyzje o spotkaniach i wyjazdach jak decyzje dotyczące życia i śmierci. Bo takimi właśnie są w dobie pandemii – powiedział dyrektor generalny WHO.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rzeczniczka europejskiego oddziału WHO uważa, że do rozprzestrzeniania koronawirusa przyczyniają się nierówności klasowe. Jak podkreśla, w Europie występują znaczące różnice w kwestii dostępu osób zamożnych i niezamożnych do opieki medycznej.

Koronawirus: Światowa Organizacja Zdrowia o znoszeniu ograniczeń

Według ekspertów WHO rządy powinny przygotować się na ponowne wprowadzenie obostrzeń. Rzeczniczka zwróciła także uwagę, że na kontynencie regularnie dochodzi do przypadków wyzyskiwania imigrantów. Złe i niehigieniczne warunki powodują, że stają się oni bardziej narażeni na zarażenie.

WHO uważa, że rządy powinny skupić się na szybkim reagowaniu na nowe ogniska koronawirusa. Należy również wziąć pod uwagę sytuację, w której będzie konieczne ponowne wprowadzenie rygorystycznych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19.

Gdy pojawiają się nowe ogniska przypadków, należy je kontrolować poprzez szybkie i ukierunkowane działania, w tym wykrywanie i izolację oraz staranne śledzenie kontaktów i kwarantannę. Jeśli sytuacja tego wymaga, może być konieczne ponowne wprowadzenie bardziej rygorystycznych, ukierunkowanych środków przy pełnym zaangażowaniu społeczności – podkreśliła rzeczniczka WHO.
Zobacz także: Zobacz też: Gwałtowny wzrost zakażeń u sąsiada Polski. "To trochę wygląda jak w marcu"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić