aktualizacja 

Astma a Covid. Czy dziecko może nie iść do szkoły?

2

Astma to jedna z chorób, która w przypadku zakażenia koronawirusem zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub nawet śmierci. Czy dziecko chore może zostać w domu, by nie być narażonym na zakażenie?

Astma a Covid. Czy dziecko może nie iść do szkoły?
Czy dziecko z astmą może zostać w domu? (Getty Images)

Sąd w Niemczech zdecydował, że uczeń chory na astmę musi fizycznie uczestniczyć w lekcjach. Nie pomogło zaświadczenie lekarskie o konieczności "specjalnego nauczania" ani strach rodziców i ucznia przed zakażeniem koronawirusem. A przecież szkoły zwiększają ryzyko kilkukrotnie.

Jak sytuacja ma się w polskich szkołach? Redakcja o2.pl zadzwoniła do 20 placówek w stolicy. W 15 z nich odpowiedziano, że uczeń z astmą musi chodzić do szkoły, choć zgłoszenia takiego problemu nie było. W 2 z nich odmówiono odpowiedzi, ponieważ nie było takiego przypadku.

A co jeśli faktycznie takie zgłoszenie będzie? Większość z przedstawicieli placówek nie potrafiła odpowiedzieć na to, jakie są w takim przypadku procedury. Zwolnienie lekarskie mogłoby się okazać pomocne, ale na jak długo? Od jakiego lekarza? Nie wiadomo.

Mimo wszystko odpowiedź zawsze była jedna. Z zajęć szkolnych zwalnia tylko zakażenie wirusem (pomijając inne nagłe przypadki). O chorobach współistniejących zwiększających ryzyko ciężkiego przebycia koronawirusa nikomu nic nie wiadomo.

W jednej z placówek przyznano, że z powodu innej choroby przewlekłej rodzice i uczeń bali się ryzyka zakażenia. Wtedy potrzebne było zwolnienie od lekarza specjalisty z wyraźnym zaznaczeniem, że czynne uczestnictwo w zajęciach zwiększające ryzyko zakażenia może zagrażać życiu. Z oczywistych przyczyn szczegółów nie podano.

Co jeśli zarówno chory uczeń, jak i rodzice boją się zakażenia? Tylko w jednej z 20 szkół dyrekcja wiedziała, co należy zrobić w takim przypadku. Udać się do urzędu miasta. Tam właśnie można szukać odpowiedzi, jakie formalności trzeba załatwić.

Redakcja o2.pl wysłała e-maila do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z pytaniem, co zrobić w takim przypadku. Na odpowiedź jeszcze czekamy.

Zobacz także: Co z maseczką w busie, taksówce, samolocie? Rzecznik policji rozwiewa wątpliwości
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić