o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Podejrzewasz, że masz COVID-19? Tak odróżnisz go od zwykłej grypy

22
Podziel się

Zarówno grypa, jak i COVID-19 są wirusami, które w tym okresie są szczególnie groźne. Przenoszą się w podobny sposób i mają podobne objawy. Jak je odróżnić?

Podejrzewasz, że masz COVID-19? Tak odróżnisz go od zwykłej grypy
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)
bDphYaJh

Sezon grypowy w pełni. Ponadto panuje epidemia koronawirusa. Obie choroby przenoszone są drogą kropelkową, atakują układ oddechowy i mają podobne objawy. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób przygotowało poradnik, jak odróżnić jedną chorobę od drugiej, a przede wszystkim jak ich uniknąć.

Objawy wspólne:

  • Gorączka
  • Dreszcze
  • Kaszel, trudności w oddychaniu, ból gardła
  • Zmęczenie, bóle mięśni i głowy
  • Katar
bDphYaJj

W przypadku grypy objawami wzmożonymi będzie ból głowy, mięśni i zmęczenie/ brak sił. W przypadku koronawirusa z kolei, wystąpią większe trudności z oddychaniem doprowadzające często do duszności, czy płytki oddech.

Warto przyjrzeć się również utracie węchu i smaku. Choć jest to również objaw wspólny, tak w przypadku grypy utrata powonienia jest raczej wynikiem zatkanego nosa, w przypadku COVID-19 chorzy często tracą węch i smak mogąc przy tym swobodnie oddychać. Ponadto problem ten pojawia się nagle, w przypadku grypy stopniowo.

Kiedy pojawiają się objawy choroby?

Czas od zakażenia do pojawienia się objawów nazywa się czasem inkubacji. W przypadku grypy jest to okres do 7 dni, choć objawy średnio pojawiają się 2 dni po kontakcie z zakażonym / zakażonym przedmiotem.

bDphYaJp

W przypadku koronawirusa sprawa wygląda inaczej. Okres inkubacji może trwać do 2 tygodni, choć średnio jest to 5 dni.

Lekarze zwracają uwagę na jedną rzecz. Okres inkubacji wirusa, czyli czas od zakażenia do pojawienia się objawów to również okres zakażania innych wirusem. Dlatego tak ważny jest dystans społeczny, częste mycie rąk i maseczki. Zakażać mogą ci, którzy przechodzą grypę lub COVID-19 bezobjawowo i ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że będą chorzy.

Zobacz także: Co z maseczką w busie, taksówce, samolocie? Rzecznik policji rozwiewa wątpliwości
bDphYaJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Nik
miesiąc temu
Ciezko jest odróżnić grypę od covid. Przy grypie są takie same objawy.. Jest sezon jesienny więc trudno się połapać. Czy to grypa czy covid..
Adi
miesiąc temu
Każdy cwaniak i kozak bez maseczki. Filmiki sobie nagrywają wielcy bohaterowie, którzy naubliżają 60-letniej sprzedawczyni na kasie... Takich mamy bohaterów „kina akcji" każdy zna prawo, i ma kilka fakultetów z Facebooka... Ale ciągle te same osoby rządzą i będą rządziły krajem, bo cwaniak odważny tylko do sklepikarki, bądź pani zwracającej uwagę w autobusie.
😅🤣😂
miesiąc temu
Najlepsze zadanie to,, że zarażać będą Ci którzy nie wiedzą że zachorują,,
bDphYaJL
Duch
miesiąc temu
Tylko lekarz rodzinny może pomóc ,tylko zawsze kiedy dzwonię to nie ma numerków
Duch
miesiąc temu
Mam wszystkie wymienione objawy,od 4 dni próbuje się gdzieś dodzwonić,ale wszyscy mają mnie gdzieś
Najnowsze komentarze (22)
Hhd
miesiąc temu
Kupiłam dzisiaj kabanosy cielęce i czuję ich zapach, to chyba nie covid?
Gpodd
miesiąc temu
Czyli identyczne, matrix
Dana
miesiąc temu
,zarazić mogą się ci, którzy przechodzą grypę i covid'19 bezobjawowo,lub Ci którzy o tym nie wiedzą, że mogą się zarazić"to jest śmieszne kto to wymyślił???maniana jakaś 😅
Myślący.
miesiąc temu
No popatrzcie jakie to proste, odróżnić covid od grypy, a lekarze nie potrafią, ludzie w kartkach umierają przed szpitalami na inne choroby, bo czekają na wyniki testów. Może, twórca artykułu, powinien przeszkolić personele SOR...
lik
miesiąc temu
Widzieliscie ludzie ceny testow? 350 zl!!!! kogo na to stac? Przemysl farmaceutyczny i Lekarze tzrepia kase
MaMi
miesiąc temu
Objawy są takie same, tylko okres inkubacji jest inny... który jest oczywiście nie do wykrycia. Macie jakieś wątpliwości, że grypa i Covid to to samo?
Gaga
miesiąc temu
Poradnik codzienny
OLo
miesiąc temu
Cz tylko dla mnie jest dziwne ze jest choroba bezobjawowa gdy ostatnio oglądalam wiadomości to ratownik mówił ze pierwszy raz słyszy o takich chorobach bezobiawowych
bDphYaJD
Rafiti5
miesiąc temu
Roznica jest taka,ze o grypie nie pisze się non stop tak jak o Covid .A jest to zupełnie to samo.Tylko Covid jest po pristu celebrytą.
Musimy
miesiąc temu
Zróbmy proszę jedną organizacje zjednoczona ogolnoswiatowa, która powstrzyma cało to zlo, bo pojedynczo nic nie zrobimy!!! Połączmy ludzie swoje siły. To jest nasz główny cel.
tyle
miesiąc temu
Bzdury.
Duch
miesiąc temu
Tylko lekarz rodzinny może pomóc ,tylko zawsze kiedy dzwonię to nie ma numerków
Duch
miesiąc temu
Mam wszystkie wymienione objawy,od 4 dni próbuje się gdzieś dodzwonić,ale wszyscy mają mnie gdzieś
Wojtas
miesiąc temu
Jeżeli wydaje ci się że masz covid 19 w żadnym wypadku nie idź do lekarza oni na pewno was nie wyleczą
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić