aktualizacja 

Podejrzewasz, że masz COVID-19? Tak odróżnisz go od zwykłej grypy

40

Zarówno grypa, jak i COVID-19 są wirusami, które w tym okresie są szczególnie groźne. Przenoszą się w podobny sposób i mają podobne objawy. Jak je odróżnić?

Podejrzewasz, że masz COVID-19? Tak odróżnisz go od zwykłej grypy
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)

Sezon grypowy w pełni. Ponadto panuje epidemia koronawirusa. Obie choroby przenoszone są drogą kropelkową, atakują układ oddechowy i mają podobne objawy. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób przygotowało poradnik, jak odróżnić jedną chorobę od drugiej, a przede wszystkim jak ich uniknąć.

Objawy wspólne:

  • Gorączka
  • Dreszcze
  • Kaszel, trudności w oddychaniu, ból gardła
  • Zmęczenie, bóle mięśni i głowy
  • Katar

W przypadku grypy objawami wzmożonymi będzie ból głowy, mięśni i zmęczenie/ brak sił. W przypadku koronawirusa z kolei, wystąpią większe trudności z oddychaniem doprowadzające często do duszności, czy płytki oddech.

Warto przyjrzeć się również utracie węchu i smaku. Choć jest to również objaw wspólny, tak w przypadku grypy utrata powonienia jest raczej wynikiem zatkanego nosa, w przypadku COVID-19 chorzy często tracą węch i smak mogąc przy tym swobodnie oddychać. Ponadto problem ten pojawia się nagle, w przypadku grypy stopniowo.

Kiedy pojawiają się objawy choroby?

Czas od zakażenia do pojawienia się objawów nazywa się czasem inkubacji. W przypadku grypy jest to okres do 7 dni, choć objawy średnio pojawiają się 2 dni po kontakcie z zakażonym / zakażonym przedmiotem.

W przypadku koronawirusa sprawa wygląda inaczej. Okres inkubacji może trwać do 2 tygodni, choć średnio jest to 5 dni.

Lekarze zwracają uwagę na jedną rzecz. Okres inkubacji wirusa, czyli czas od zakażenia do pojawienia się objawów to również okres zakażania innych wirusem. Dlatego tak ważny jest dystans społeczny, częste mycie rąk i maseczki. Zakażać mogą ci, którzy przechodzą grypę lub COVID-19 bezobjawowo i ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że będą chorzy.

Zobacz także: Co z maseczką w busie, taksówce, samolocie? Rzecznik policji rozwiewa wątpliwości
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić