Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Dzień Ojca 2020. Kiedy obchodzi się to święto? Jaki prezent na Dzień Ojca?

7

Dzień Ojca 2020 będzie obchodzony w Polsce we wtorek 23 czerwca. Do Dnia Ojca jeszcze prawie miesiąc, ale już dziś warto zaznaczyć tę datę w kalendarzu. A czy wiecie jaka jest historia tego święta?

Dzień Ojca 2020. Skąd pochodzi to święto?
Dzień Ojca 2020. Skąd pochodzi to święto? (Pixabay)

Dzień Ojca 2020. Skąd pochodzi święto ojców?

Świętowanie Dnia Ojca dotarło do nas ze Stanów Zjednoczonych. To tam po raz pierwszy, w 1910 roku w stanie Waszyngton, Sonory Smart Dodd, córka weterana amerykańskiej wojny domowej stwierdziła, że ojcowie również powinni mieć swoje święto, tak jak matki. Dzień Ojca w USA oficjalnie ustanowiono w 1972 roku, za czasów prezydenta Nixona.

Do Polski Dzień Ojca dotarł w 1965 roku. To ponad pół wieku (dokładnie 51 lat) później niż Dzień Matki. Teraz co roku w Polsce obchodzimy Dzień Ojca 23 czerwca.

Dzień Ojca 2020. Inne terminy w różnych krajach

Termin, w którym obchodzony jest Dzień Ojca jest jednak różny w zależności od kraju. Nie we wszystkich państwach ojcowie mają swoje święto 23 czerwca. Przykładowo w Danii Dzień Ojca jest obchodzony 5 czerwca. W Niemczech święto to jest ruchome i przypada w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (w tym roku był to 21 maja). Na Litwie, w Turcji, Wielkiej Brytanii i w Australii Dzień Ojca to święto przypadające na kolejne niedziele czerwca, tj. w pierwszą niedzielę (Litwa), drugą (Australia), trzecią (Turcja, Wielka Brytania). W niektórych krajach Dzień Ojca wypada w marcu - Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy obchodzą go 19 marca. W Skandynawii ojcowie świętują natomiast w drugą niedzielę listopada.

Prezent na Dzień Ojca 2020

Najważniejsza będzie pamięć. Złożenie Tacie serdecznych życzeń i podziękowanie za trud, jaki włożył w nasze wychowanie. Oczywiście drobny upominek też będzie mile widziany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić