Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Fala morderstw. Zginął kolejny kandydat. Wszystko jest nagrane

10

Krwawa kampania wyborcza w Meksyku. Jak informuje BBC, w ostatnich tygodniach zginęło co najmniej 20 kandydatów. Wielu ze startujących otrzymywało groźby pozbawienia życia. W sieci pojawiły się nagrania z zabójstwa Alfredo Cabrery ubiegającego się o stanowisko burmistrza miasta Coyuca de Benitez.

Fala morderstw. Zginął kolejny kandydat. Wszystko jest nagrane
Alfredo Cabrera został kilkukrotnie postrzelony. (X)

Na 2 czerwca zaplanowano powszechne wybory w Meksyku. Mieszkańcy wybiorą prezydenta kraju, ale też lokalnych polityków. Do obsadzenia jest 628 miejsc dla kongresmenów, 8 gubernatorów.

Jak informuje BBC, trwająca od kilku tygodni kampania wyborcza, była jedną z najbardziej krwawych kampanii w historii kraju. W ostatnich dniach zastrzelono Alfredo Cabrerę, który kandydował na burmistrza miasta Coyuca de Benitez. W sieci pojawiły się właśnie nagrania, na których widać broń wycelowaną w mężczyznę. Wcześniej Cabrera spotkał się z wyborcami na wiecu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wspólna armia UE. Polityczne hasło kontra miliardy na obronność

Na nagraniu słychać kilkanaście strzałów. Urzędnicy stanu Guerrero powiedzieli, że członkowie Gwardii Narodowej Meksyku odpowiedzieli ogniem, zabijając bandytę na miejscu zdarzenia. Cabrera był pod ochroną policji, ponieważ padł ofiarą ataku przed rokiem. Śledczy mają wyjaśnić, dlaczego doszło do zamachu.

Gubernator Guerrero Evelyn Salgado potępiła "tchórzliwy" czyn i zwróciła się do prokuratury stanowej, aby "wyciągnęła całą wagę prawa przeciwko osobie lub osobom odpowiedzialnym". Tylko w tym jednym stanie zginęło pięciu kandydatów na burmistrzów i jeden kandydat na zastępcę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W Meksyku w czasie kampanii zamordowano ponad 20 osób

Z informacji dziennikarzy BBC, którzy dotarli do rządowych dokumentów, wynika, że od września ubiegłego roku zamordowano 22 osoby ubiegające się o stanowiska lokalnych władz. Jednak według organizacji pozarządowych liczba może być znacznie wyższa.

Zginął między innymi Alberto Garcia, kandydujący na burmistrza San Jose Independencia, czy Noe Ramos Ferretiz, ubiegający się o urząd burmistrza Ciudad Mante.

Po raz pierwszy w historii prezydentem Meksyku zostanie kobieta. W wyborach prezydenckich startuje Xóchitl Gálvez i faworytka Claudia Sheinbaum, protegowana obecnego prezydenta Lópeza Obradora, który nie startuje ze względu na konstytucyjny limit jednej, 6-letniej kadencji.

Obie kobiety zapewniają, że zajmą się rosnącą przestępczością w kraju. Jak informują media, zorganizowane grupy próbują walczyć o wpływy w rządzie, niszcząc demokrację. Meksyk próbuje sobie również radzić z falą migrantów próbujących przedostać się do USA. Porządku przy wyborach ma pilnować ok. 30 tys. żołnierzy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić