Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Pająki atakują ludzi. Lawinowo rośnie liczba ukąszeń. "Fałszywe wdowy"

32
Podziel się:

8-nogie mutanty kąsają pod osłoną nocy. Naukowcy wskazują, że ich jad może być bardzo niebezpieczny. Z nowego badania, przeprowadzonego przez Narodowy Uniwersytet Irlandii w Galway, wynika, że ukąszenie fałszywej czarnej wdowy może wymagać hospitalizacji.

Pająki atakują ludzi. Lawinowo rośnie liczba ukąszeń. "Fałszywe wdowy"
Naukowcy twierdzą, że fałszywe czarne wdowy są niebezpieczne dla człowieka. (Twitter, Narodowy Uniwersytet Irlandii w Galway)

W Europie rośnie populacja pajęczaków z gatunku Steatoda grossa, zwanych powszechnie fałszywymi czarnymi wdowami. Naukowcy twierdzą, że mutacje genetyczne doprowadziły do przystosowania się stawonogów do funkcjonowania w środowisku miejskim. Zdaniem badaczy fałszywe czarne wdowy mogą wkrótce stać się "jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków pająków na świecie".

Fałszywe czarne wdowy rozprzestrzeniają się na potęgę. Mogą być niebezpieczne

Fałszywe czarne wdowy pochodzą z Madery i Wysp Kanaryjskich. Po raz pierwszy dotarły do Wielkiej Brytanii ponad 140 lat temu, czyli jeszcze w XIX w. Naukowcy zauważają, że w niektórych częściach Wysp Brytyjskich już stały się jednym z najpospolitszych gatunków pająków.

Steatoda grossa są obecne w Europie, Afryce Północnej, Azji Zachodniej i obu Amerykach. Odpowiedzialna ma być za to globalna wymiana handlowa. "Pająki przemieszczają się po całym świecie za pośrednictwem pojemników i skrzyń z jedzeniem" – podkreślają naukowcy.

Kąsają wszystko, co stanie na ich drodze. Atakują pod osłoną nocy

Rośnie liczba osób zgłaszających ukąszenia. Mogą nieść one za sobą poważne konsekwencje. Ukąszenie fałszywej czarnej wdowy najczęściej objawia się silnym bólem i obrzękiem, ale także drgawkami, nudnościami i upośledzeniem zdolności ruchowych. Jest także odpowiedzialne za zaburzenie ciśnienia krwi.

W niektórych przypadkach ofiary tych pająków miały stosunkowo sporej wielkości rany. Osoby te musiały trafić do szpitala z powodu ciężkich infekcji bakteryjnych – twierdzą badacze.

Najbardziej niepokojące jest to, że pająki uodporniły się prawie na wszystko. Z badań wynika, że nie unikają osad ludzkich.

Według badania, aż 88 proc. ugryzień przez fałszywą czarną wdowę miało miejsce w domu. Ofiara najczęściej spała w łóżku. Pająk wchodził pod jej ubranie i kiedy nie mógł się wydostać, kąsał ją.

Dwie dekady temu gatunek był prawie nieznany w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy w kontynentalnej Europie. Wciąż musimy się wiele nauczyć na temat jego genetyki, pochodzenia i zachowania. Jedno jest jednak pewne: fałszywe czarne wdowy z nami pozostaną i musimy nauczyć się z nimi żyć – podkreśla jeden z autorów badania dr Michel Dugon.

Obejrzyj także: Miliony pająków uciekają przed powodzią. Niezwykłe nagranie z Australii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
duszek
12 miesięcy temu
Przerabiane mnie osiem lat temu ugryzla meszka byłam przekonana ze to komar bo siedziało okropnie Do tej pory mam ranę na kostce do tej pory lecze noge i efektów niestety niewidać a co dopiero mówić o pająkach
duszzek
12 miesięcy temu
Pozdrawiam
Abdul
12 miesięcy temu
Te pająki, które przypłynęły pontonami są jeszcze bardziej jadowite.
ostrzegam
12 miesięcy temu
najgrozniejsze ukaszenia od niedzielskiego juz 140 000 zgonow nadliczbowo.
Bolo IRL
12 miesięcy temu
Pelno ich na domu. W srodku przez 10+ lat widzialem...jedna i zostala exmitowana. Szczesliwy dom gdzie pajaki sa. Lapia muchy i jest gitara.
morowe.p
12 miesięcy temu
polskie pająki wszystkie są małe i nie gryzą człowieka, z wyjątkiem kilku z bagien. Jednak są w bananach. Typowe miejsca w domu to pod wanną, w studni, za lodówką, pod szafą, na schodach. Nieraz pająki zwabia ciepło człowieka(+ocieplenie klimatu). Niektóre ludzie połykali we śnie. Nie wiem, co widzę, ale były już duże. Wszystkie robaki i choroby pochodzą z Unii(a pośrednio z Afryki itd.). Polska miała zamknięte granice i dezynsekcję. Pluskwy w pociągu zwykle z Austrii. W USA nie ma państwowego niszczenia szkodników, jak w Polsce.
hmm
12 miesięcy temu
Nasze "krzyżaki" je załatwią
Cholera!
12 miesięcy temu
Na moim piętrze mieszka taka jedna czarna i dozorca mówił, że podobno jest wdową !
mirella
12 miesięcy temu
może teściową spotkają
stary baca
12 miesięcy temu
najwiekszy polski pająk ?{nie liczyć pojawiającego sie ptasznika} tez lubi do chałupy zaglądnac za komarami i pluskwami ale nie grożny jest
stary baca
12 miesięcy temu
pająków sie nie zabija bo to przynosi pecha, jak jest na scianie to nakryć szklanką ,podłożyc papierek i za okno
Grzesiek
12 miesięcy temu
Trzeba się zaszczepić!
Onn
12 miesięcy temu
Spokojnie, nasze domowe nasoszniki nie pozwolą wtargnąć kąsatym pająkom do domu
ciekawy
12 miesięcy temu
Co jest gorsze, pajączek czy program telewizyjny w Silwerze?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić