Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

Fenomen na Alasce. Wszystkie wulkany wybuchły jednocześnie

22
Podziel się:

Na Alasce odnotowano niesamowicie rzadkie zjawisko. Trzy wulkany wybuchły dokładnie w tym samym czasie. Taki fenomen zdarza się raz na wiele lat.

Fenomen na Alasce. Wszystkie wulkany wybuchły jednocześnie
Na Alasce wybuchły trzy wulkany naraz (Getty Images)

Według ostatnich doniesień prasowych jednocześnie wybuchły trzy wulkany na wyspach Aleuckich na Alasce. Obecnie nie stanowią one zagrożenia dla lokalnych społeczności – podaje portal "LiveScience".

Niesamowite zdarzenie na Alasce

To zdarzenie niezwykle rzadkie – donosi NBC. - Alaska ma wiele wulkanów i zazwyczaj obserwujemy średnio jedną erupcję rocznie. Wybuch trzech naraz jest znacznie mniej powszechny, ale się zdarza - powiedział NBC News Matthew Loewen, geolog badawczy z Alaska Volcano Observatory.

Minęło co najmniej siedem lat, odkąd na Alasce wybuchły jednocześnie trzy wulkany - dodał Loewen. Wulkany – Pavlof, Great Sitkin i Semisopochnoi – są objęte obecnie "pomarańczowym" alarmem, co oznacza, że ​​wulkan może potencjalnie wybuchnąć lub trwają erupcje z niewielką emisją popiołu - według Alaska Volcano Observatory.

Wulkan Pavlof, który znajduje się około 966 kilometrów od Anchorage, wykazuje aktywność na niskim poziomie, podczas gdy z wulkanu Great Sitkin, znajdujący się bliżej centrum wysp, odnotowuje się ciągły przepływ lawy.

Trzeci wulkan, Semisopochnoi, znajduje się na niezamieszkanej wyspie na zachodnich wyspach Aleuty. Według Alaska Volcano Observatory ten wulkan wybuchł kilka razy, odnotowuje się sporadyczne silne wstrząsy sejsmiczne i emisje popiołu na niskim poziomie. Wszystkie trzy wulkany wybuchają już od ponad tygodnia.

Według Science Alert wulkany są częścią tak zwanego Łuku Aleuckiego, który jest łańcuchem wulkanów, znajdującym się na granicy dwóch płyt tektonicznych. Płyty te są dużymi kawałkami skorupy ziemskiej, które poruszają się i zderzają ze sobą, powodując większość erupcji wulkanicznych i trzęsień ziemi.

Zobacz także: Może Kaspijskie w płomieniach. Erupcja wulkanu błotnego przy polach naftowych Azerbejdżanu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
wielebny
5 miesięcy temu
Bug tak zechciał
Basia
5 miesięcy temu
Czy wulkany wykupiły pozwolenia na CO2 od Timmermansa? Jeśli nie to niech TSUE nałoży na nich karę.
aaa
5 miesięcy temu
Czyli "niezwykle rzadko" to w tym przypadku po raz pierwszy od siedmiu lat? I ile w końcu mają tam wulkanów, skoro wybuchły "wszystkie" - "wiele" czy "trzy"?
...
5 miesięcy temu
Toba, Tambora, Yellowstone wybuchają w tym samym czasie-
Dwr
5 miesięcy temu
To albo fenomen albo zdarza się raz na kolka lat… kto to pisze?
orka
5 miesięcy temu
a co z ustawą antysmogową i limitami co2? w jeden dzień wulkany emitują więcej niż cały przemysł ameryki płn w ciągu roku
Drom
5 miesięcy temu
Tarauera wybuchała
absa
5 miesięcy temu
A laska co na te trzy wulkany?
zauważ
5 miesięcy temu
Ciekawostka: na Aleutach przetrwały nazwy topograficzne nadane jeszcze przez podróżników rosyjskich.
pseudoekspert
5 miesięcy temu
Według mojej oceny pokrywa lodowa zanika więc i nacisk na skorupę ziemską maleje. Z tego powodu płyty tektoniczne przesuwają się ku biegunowi
Niki
5 miesięcy temu
Ziemia dyszy, gniewa się, dusi się. Zabrano jej podskorupowe złoża, wrzucono do środka bomby atomowe w eksperymentach, itp. - Nic pewnego na tej Ziemi obecnie bardziej niż dawniej.
xyz
5 miesięcy temu
My mamy 460 fenomenów w Sejmie.
Jontek
5 miesięcy temu
Aha - panie węgiel - Grenlandia BYŁA kiedyś zielona , przynajmniej od wybrzeża południowego - na tyle by tam normalnie wypasać bydełko.. Poczytaj też o odsłoniętych teraz przez ustępujące lodowce resztek domów i wiosek w wysokich górach. To gratka dla badaczy, więc sporo o tym jest w sieci.
Jontek
5 miesięcy temu
Zaraz sensacja.. Kociołek jest JEDEN - tam pod spodem, a to tylko z trzech kominów poszło jednocześnie. I tyle w temacie. WULKAN to tylko miejsce WYPŁYWU... Tak samo jak sejmokraci tylko wolę jedynego ustawami potwierdzają..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić