Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Wigilia w piątek. To oznacza zakaz. Ksiądz mówi wprost

860
Podziel się:

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Ich duchowy wymiar często schodzi jednak na dalszy plan, a najbardziej skupiamy się na kupowaniu prezentów, gotowaniu i robieniu porządków. O tym, jakie grzechy zdarza się popełniać Polakom w święta, rozmawiamy z ks. Rafałem Główczyńskim, znanym w mediach społecznościowych jako "Ksiądz z Osiedla".

Wigilia w piątek. To oznacza zakaz. Ksiądz mówi wprost
Jakie grzechy Polacy popełniają w święta? W rozmowie z o2.pl mówi ks. Rafał Główczyński (fot. Getty Images) (Facebook)

Czy jedzenie mięsa w Wigilię jest grzechem i czy ma znaczenie, że w tym roku Wigilia wypada w piątek?

Ks. Rafał Główczyński: Obecnie post w Wigilię ma charakter tradycyjny, aczkolwiek nie jest to pojmowane w kategorii grzechu. Gdyby więc ktoś nie wytrzymał i zjadł schabowego podczas Wigilii, to nic by się nie stało. Z tym że w tym roku Wigilia wypada w piątek, więc obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Jednym z grzechów głównych jest nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Czy można do tego zaliczyć świąteczne łakomstwo? Czy trzeba się z tego spowiadać?

Boże Narodzenie jest to czas radosnego świętowania, więc czymś naturalnym jest, że przeżywamy tę radość przy stole i konsumpcja jest większa niż normalnie. Ale z drugiej strony każda skrajność jest zła, więc jeżeli ktoś w święta doprowadzi się do stanu, że to jedzenie nie jest przyjemnością, ale wręcz jakimś cierpieniem, to myślę, że samo serce mu podpowie, że trochę się jednak przegięło i tego umiarkowania zabrakło.

A jak jest z piciem alkoholu w Wigilię i święta? Czy Kościół na to pozwala?

Ten temat nie ma dokładnych wskazań ze strony Kościoła. Tradycja mówi, żeby Wigilia była dniem przeżywanym jednak w tym postnym charakterze, dlatego zachęca się do tego, by zachować wstrzemięźliwość. Natomiast pozostałe dni świąteczne to czas radosnego świętowania, a alkohol zawsze był jednym z elementów towarzyszących świętowaniu. Oczywiście to wszystko powinno być w rozsądnych ilościach. Źle by było, gdyby przyjęcie świąteczne skończyło się wizytą w izbie wytrzeźwień, albo jakiś wujek w pewnym momencie zamiast deseru preferował drzemkę pod stołem.

Na święta bardzo często przygotowujemy mnóstwo posiłków, których potem nie jesteśmy w stanie zjeść. Czy marnowanie i wyrzucanie żywności w okresie świątecznym też jest grzechem?

Tak, zdecydowanie powinniśmy starać się tą żywność spożytkować. Jest teraz parę inicjatyw, które to ułatwiają. Są jadłodzielnie, w których można pozostawić potrawy i ktoś na pewno chętnie z nich skorzysta. Powinno się dołożyć wszelkich starań, by tego marnowania żywności było jak najmniej.

Czy nie idąc w święta do kościoła, popełniamy grzech ciężki?

Tak. Te święta można przeżywać jako święta albo jako święta Bożego Narodzenia. Jeżeli chcemy obchodzić je jako święta Bożego Narodzenia, to naturalne jest, że powinniśmy pójść na spotkanie z Bogiem, który jest obecny w kościele podczas Eucharystii.

Czy we mszy świętej powinno uczestniczyć się zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia świąt?

Powinno pójść się do kościoła 25 grudnia, bo jest to Uroczystość Narodzenia Pańskiego. 26 grudnia jest świętem, ale nie nakazanym, więc jeżeli ktoś nie będzie wtedy w kościele, to nie popełnia grzechu.

Czy poza przykładami, o których rozmawialiśmy, przychodzą księdzu do głowy jeszcze inne grzechy popełniane przez Polaków podczas świąt?

Takim grzechem, ale bardziej przedświątecznym, jest brak miłości, który wyraża się tym, że jest w domu sporo do zrobienia, a ktoś z tego domu wtedy świadomie ucieka. To jest częsty problem, że panie mówią, że trzeba zrobić to, to i tamto, a panowie nagle mają tysiąc różnych zajęć. Wtedy jedna ze stron jest bardzo obciążona. Taki grzech braku wsparcia albo nieuczestniczenia w przygotowaniach na pewno pojawia się dosyć często. I czasami, może nie tyle grzechem, ale brakiem roztropności jest przeakcentowywanie tych przygotowań, które potem kończy się zwykłym ludzkim przemęczeniem. Wiele osób marzy o tym, żeby te święta się skończyły, bo tak bardzo ich zmęczyły wszystkie przygotowania. Dobrze by to było wszystko zrównoważyć i nie robić czegoś ponad siły, tak, żeby święta nie były czasem wyczerpania, a pełnego przeżywania szczęścia.

A co ksiądz sądzi o nadmiernym konsumpcjonizmie przed świętami i skupianiu się głównie na kupowaniu prezentów?

Źle jeżeli to się staje celem samym sobie i prezenty przyćmiewają wszystko albo jeżeli kupujemy rzeczy tylko po to, by pokazać się jako dobry wujek czy ciocia. To potem powoduje często u najmłodszych trudność cieszenia się z małych rzeczy. Z rozmów z rodzinami słyszę, że te dzieciaki już mało co cieszy, no bo wszyscy starają się dużo dawać i kupować, a mało z nimi być i rozmawiać. W dzieciach od najmłodszych lat rozwija się materializm, który w przyszłości bardzo je unieszczęśliwia, zwłaszcza jak przychodzą momenty, że coś chciałyby posiadać, a nie mogą. Wśród najmłodszych bardzo łatwo rozbudza się duże materialne potrzeby i potem nie wystarczy podarować czegoś słodkiego, bo pojawiają się pytania, czemu np. nie dostaję najdroższych butów.

Czy ksiądz mógłby na koniec podsumować, jak powinno przeżywać się święta Bożego Narodzenia i co powinno być ich istotą?

Na pewno powinniśmy pamiętać, że to jest przede wszystkim Boże Narodzenie i Bóg stał się jednym z nas z miłości do nas i powinniśmy robić wszystko, by o tym nie zapomnieć. Dlatego podczas świąt, zwłaszcza podczas Wigilii, nie powinno zabraknąć modlitwy, zacytowania Ewangelii, opłatka i tradycyjnego składania sobie życzeń, które są nie tylko słowami, ale wiążą się z konkretnymi czynami, z tym że życzymy sobie jak najlepiej. Jeżeli w rodzinie są jakieś głębokie podziały, kłótnie, urazy, krzywdy, to Boże Narodzenie jest dobrym momentem, by pozwolić narodzić się na nowo pięknym uczuciom. Katolickie święta powinny być takie, że Bóg jest w centrum, a wszystko inne to coś, co po prostu pomaga w przeżywaniu radości.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać kolęda w czasie COVID-19? „Nie będzie na pewno chodzenia od drzwi do drzwi”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(860)
MAREK
4 miesiące temu
A KLER NIE PIJE WCALE DO TYCH 7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH POWINNO SIĘ DODAĆ OD WAS SAMYCH CHYBA Z 5 CAŁY CZYSTY KLER Z DOR DADEO.
EDMUND
4 miesiące temu
A SZERYF PIS CIŚGLE IM DAJE KASĘ KASĘ Z UNI NA ZABAWY.
EDMUND
4 miesiące temu
PRZECIEŻ NAJLEPSZĄ SZTUKĄ JAKI WYMYŚLIŁ BÓG TO ZSYŁAŚ TAKICH W KOLORADKACH I CZARNYCH SUKIENKACH JEST GŁOSZENIE KŁAMSTWA ILE WY GRZECHÓW NAROBILIŚCIE TYLKO KASA SIĘ SIĘ DLA WAS LICZY.
MARIAN
4 miesiące temu
A CO TAKI MŁODY KLECHA WIE SZKOŁA DON TADEO ILE BRAĆ.
Mila
4 miesiące temu
A to Bóg się urodził? Co roku się rodzi dla katolików? Dla mnie Bóg, jak sam powiedział i zapisane jest w Piśmie Świętym: "Był, Jest i Będzie" Jezus nie urodził się w grudniu ani nie był i nie jest Bogiem, czyje urodziny świętujecie tak na prawdę?
AntyPEDO
6 miesięcy temu
A co myśli kościół o kosmitach?
cytaty
6 miesięcy temu
Jakże mądrze powiedział ks.Tischner że nikt nie stracił wiary po przeczytaniu książki Marksa, ale wielu po spotkaniu z księdzem.
pobozny
6 miesięcy temu
Jeżeli, daj Boże, Pana Boga nie ma, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pan Bóg jest, to niech nas ręka boska broni.
Zdzicho
6 miesięcy temu
To straszne co sie dzieje w kosciolach teraz. W ostatnia niedziele siedzialem w pierwszej lawce. Bylo fajnie, Wstan siadz, kleknij, wstan, siadz. Taka fajna gimnastyka. Az tu nagle babka kolo mnie zapalila gwinta. Normalnie z wrazenia mi piwo z reki wylecialo.
Juliusz S.
6 miesięcy temu
Tam są legiony zjadliwe robactwa”, ci, „co pod tronem siedzą”, „krwią handlują”, „I sami tylko o swym kłamstwie wiedzą”. „Polsko krzyż twym papieżem jest – twa zguba w Rzymie!”.
biblioznawca
6 miesięcy temu
Jaka jest różnica między Bogiem a katolikiem? - Bóg jest nieograniczenie miłosierny, a katolik niemiłosiernie ograniczony
biblioznawca
6 miesięcy temu
A gdzie jest w Biblii napisane ze w piatek nie mozna jesc miesa? Cala ta religia to zlepek wymyslow hierarchow na podstawie wierzen poganskich.
Zocha
6 miesięcy temu
Grzech,post.spowiedź,kadzidło,takie brednie w XXI wieku.To może działało za Chrobrego,który wymordował 30 procent narodu żeby wprowadzić te przeklęte czary nazwane wiarą chrześcijańską.Dziś ludzie olewają to ciepłym moczem.
Klapaucjusz
6 miesięcy temu
WIęcej pokory chłopcze! Proponuję rok milczenia i słucznia co mówią Polacy, niekoniecznie do ciebie, bo o to może być trudno, ale co mówią w ogóle. Ty nie mów nic, bo swoim nierozważnym słowem wprowadzasz zamęt w środowisku.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić