aktualizacja 

Głośny wywiad Kaczyńskiego. Mówi o relacjach z Dudą i o książce Tuska

99

"Z prezydentem Dudą rozmawiałem dawno temu" - mówi wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii. Prezes PiS uważa, że nie ma to żadnego znaczenia dla polskiej polityki. Kaczyński zdradził też, że czytał książkę Donalda Tuska i ocenił, jak on ją odbiera.

Głośny wywiad Kaczyńskiego. Mówi o relacjach z Dudą i o książce Tuska
Jarosław Kaczyński (PAP, PAP)

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Interii, który został opublikowany w poniedziałek. W nim prezes PiS mówi o coraz mocniejszej inflacji, przyjętej przez Sejm ustawie tzw. "lex TVN" oraz o relacjach z prezydentem Andrzejem Dudą.

Z Dudą rozmawiał "dawno temu"

Jak przyznał wicepremier, po raz ostatni rozmawiał z głową państwa "dawno temu" i dodał, że nie ma to żadnego znaczenia. - Na politykę nasze relacje nie mają większego wpływu. One tak wyglądają w zasadzie od początku prezydentury — powiedział Jarosław Kaczyński.

Kaczyński odniósł też do początku drugiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, kiedy podczas swojego wystąpienia Kaczyński nazwał veto do ustaw sądowych "najtrudniejszym momentem w prezydenturze Dudy". Szef PiS przyznał, że temat ten "bulwersował partię".

Trudno zaczynać kampanię i mówić, że prezydent nie miał racji. Żaba została przełknięta, prezydent wygrał, nie ma sprawy — powiedział prezes PiS, dodając, że on jest "wśród najbardziej doświadczonych polskich polityków".

"Można co najwyżej współczuć Tuskowi"

Jarosław Kaczyński skomentował też cytowanie przez Donalda Tuska wiersza Czesława Miłosza. "Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. Możesz go zabić — narodzi się nowy" - mówił przewodniczący PO. Zdaniem Kaczyńskiego, był to "skrajnie niecelny sposób myślenia".

Obawiam się, że to kwestia wywodzenia się z różnych światów, ale nie ma tu czego komentować. Można co najwyżej współczuć Tuskowi - powiedział Kaczyński.

Przeczytał fragment książki Tuska

Jarosław Kaczyński przyznał też, że przeczytał fragment książki Donalda Tuska, którą napisał razem z Anne Applebaum. Jak mówi prezes PiS, Donald Tusk opisuje tam konkretne mechanizmy, ale nie wyciąga z tego wniosków. - A to byłyby bardzo potrzebne wnioski! - dodaje.

Dodał jednak, że był to jedynie fragment książki, którą przeczytał w "Gazecie Wyborczej". Przyznaje, że przy dwóch etatach ma teraz mało czasu na lektury. - Chętnie przeczytam całość, ale z ręką na sercu: nie mam czasu — powiedział.

W okolicach mojej matury popularna była piosenka "If I Only Had Time". I powiem szczerze, że przynajmniej od strajku w 1988 roku, nie mam tego czasu. Mogę jedynie zanucić: gdybym tylko miał czas... - mówił.
Zobacz także: Komorowski o losach "lex TVN": Im większa presja z zagranicy, tym większa szansa na weto Dudy
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić