aktualizacja 

Kaczyński uderzył w nowy rząd Niemiec. Prezesowi nie podoba się plan powstania "IV Rzeszy"

44

Niedawny wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla polskiego dziennika odbił się szerokim echem również w niemieckiej prasie. Prezesowi PiS zarzuca się m.in. imputowanie nowemu rządowi naszych zachodnich sąsiadów, że ten za wszelką cenę dąży do powstania "IV Rzeszy".

Kaczyński uderzył w nowy rząd Niemiec. Prezesowi nie podoba się plan powstania "IV Rzeszy"
Kaczyński na kursie kolizyjnym z niemieckim rządem? (PAP)

Prezes PiS ponownie na językach

Wystarczy jeden wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla polskiej prasy, by o polityku ponownie zaczęło być głośno także w Niemczech. Niemieckie gazety publikują w wydaniach internetowych materiały agencyjne opisujące wywiad, w którym prezes PiS sugeruje, że nowemu rządowi Olafa Scholza zależy na przekształceniu Unii Europejskiej w "IV Rzeszę".

Jak przy okazji wyjaśnia niemiecki "Die Welt", używając porównania Kaczyński nawiązuje nie do III Rzeszy, ale do średniowiecznego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego czyli Pierwszej Rzeszy z wieloma małymi państwami, podobnej do federacji.

Zobacz także: Nowy kanclerz Niemiec. Sikorski boi się ataków PiS

O krok dalej idzie tygodnik "Der Spiegel", w którym czytamy, że Niemcy od 2017 roku UE znajdują się w sporze z Polską, "ponieważ ten kraj narusza obowiązujące prawo unijne". "DS" wskazuje przy okazji, że wicepremier i szef PiS Kaczyński podsyca teraz ten konflikt sięgając po drastyczną metaforę dla niemieckiego rządu.

"Der Spiegel" przytacza jednocześnie pogląd Kaczyńskiego na to, że są kraje, które "nie pałają entuzjazmem wobec perspektywy budowania na bazie UE IV Rzeszy Niemieckiej". Jeżeli Polacy zgodziliby się na takie "współczesne poddaństwo", to "bylibyśmy na różne sposoby degradowani" – cytuje dalej tygodnik.

Redakcji tygodnika nie umknęło również, że Kaczyński użył podobnych sformułowań na początku grudnia. Zaplecze Kaczyńskiego sugerowało wówczas, że słowa o "IV Rzeszy" stanowiły formę motywacji przed ważnymi głosowaniami i należy je traktować z przymrużeniem oka.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić