Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Głosowanie korespondencyjne. Jak to zrobić? Jakie są zasady?

2

Wybory prezydenckie 2020 w tym roku będą odbywały się zarówno w sposób tradycyjny, jak i poprzez głosowanie korespondencyjne. Kto może oddać głos w takiej formie? Wbrew powszechnym przekonaniom nie musimy przebywać na kwarantannie.

Głosowanie korespondencyjne. Jak to zrobić? Jakie są zasady?
Wybory prezydenckie 2020 będą odbywały się poprzez oddanie głosu w lokalu oraz korespondencyjnie (PAP, Piotr Augustyniak)

Tegoroczne wybory prezydenckie ostatecznie odbędą się 28 czerwca. Jeśli jesteśmy zdecydowani zagłosować korespondencyjnie, powinniśmy zgłosić to komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, do której spisu wyborców należymy. Istnieje także możliwość zrobienia tego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Osoby zdrowe muszą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do wtorku 16 czerwca. Jeśli przebywamy na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, możemy zrobić to do maksymalnie do wtorku 23 czerwca, a jeśli zostaliśmy ją objęci później – do piątku 26 czerwca.

Wybory prezydenckie 2020: głosowanie korespondencyjne

Jak podaje "Wirtualna Polska", przed wyborami na nasz adres zameldowania nadejdzie pakiet wyborczy. Powinien pojawić się jeszcze przed 23 czerwca, a w przypadku osób przebywających na kwarantannie – do 26 czerwca.

Każdy pakiet wyborczy zawiera:

  • kartę do głosowania,
  • kopertę na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
  • instrukcję głosowania,
  • kopertę zwrotną.

Głosy oddajemy na karcie do głosowania. Przy nazwisku jednego wybranego przez siebie kandydata należy zaznaczyć znak "X". Jeśli tego nie zrobimy lub zamieścimy "X" przy kilku nazwiskach, nasz głos zostanie uznany za nieważny.

Po oddaniu głosu włóżmy kartę w kopercie, a następnie ją zaklejmy. Następnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Na kopercie zwrotnej należy umieścić adres oraz numer obwodowej komisji wyborczej.

Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. Spór pomiędzy Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim? Piotr Mueller rozbawiony
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić