aktualizacja 

Gmina ostrzega. Podstawowa rzecz, której nie wolno, gdy widzisz wilka

334

Gmina Niechanowo (woj. wielkopolskie) na swojej stronie internetowej zaapelowała do mieszkańców. W okolicy pojawiły się bowiem wilki, które mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są wystraszone, chore lub zranione. W komunikacie pojawia się bardzo ważna informacja, mówiąca czego nie robić, gdy spotkamy wilka. Chodzi o niedokarmianie tych zwierząt.

Gmina ostrzega. Podstawowa rzecz, której nie wolno, gdy widzisz wilka
Ostrzeżenie dla mieszkańców. W Wielkopolsce pojawiły się wilki. Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Wilki coraz częściej pojawiają się blisko siedlisk ludzkich. W niedzielę informowaliśmy, że strażacy z OSP Ściechów (woj. lubuskie) ostrzegają przed wilkami, które w ostatnim czasie podchodzą coraz bliżej domów. Na Facebooku zamieścili nagranie z monitoringu, na którym widać, jak w środku nocy wilk przechadza się po prywatnej posesji.

Teraz ostrzeżenie odnośnie wilków pojawiło się w jednej z gmin na terenie Wielkopolski. Chodzi o miejscowość Niechanowo, w której mieszkańcy zauważyli zwierzęta.

Media, reklama, zakupy- Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

W związku z pojawieniem się wilków na terenie naszej gminy, należy zachować szczególną ostrożność, zwracając uwagę zwłaszcza na bezpieczeństwo dzieci - czytamy na stronie internetowej gminy z Wielkopolski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński powinien iść na emeryturę? Oto, co sądzą Polacy

Gmina na swojej stronie wydawała ostrzeżenie, jak powinien zachować się człowiek podczas spotkania wilka. Jak czytamy, nigdy nie można ich dokarmiać, nawet jeśli wyglądają na zagłodzone. Zawsze w takich wypadkach trzeba powiadać Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub pobliskie nadleśnictwo.

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - podkreśla gmina.

Władze Niechanowa apelują także, aby mieszkańcy dobrze zabezpieczali resztki jedzenia w pojemnikach na śmieci i zabierali pozostałości jedzenia z lasu.

Wilki w Polsce. Gdzie występują?

W Polsce występuje gatunek wilka szarego. Najwięcej wilków żyje w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim. Największą ostoją wilków są Karpaty i Pogórze Karpackie. Szacuje się, że te tereny zamieszkuje ok. 200 wilków.

Według oficjalnych danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce w 2019 roku żyło około 2 tysiące wilków.

Warto podkreślić, że od zakończenia II Wojny Światowej do momentu objęcia wilka ochroną, w Polsce nie zarejestrowano przypadków ataków zdrowych wilków na ludzi.W 2018 roku zarejestrowano 2 przypadki, kiedy wilki pokąsały ludzi. W obu przypadkach zwierzęta były dokarmianie i częściowo oswojone.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić