Aniela Siwek| 

Kolejny wirus w Europie. Fatalne wieści. Jest pierwszy zgon

49

W Hiszpanii zmarł 77-latek, u którego wykryto wirusa Zachodniego Nilu. Mężczyzna z Sewilli od ponad dwóch tygodni był w ciężkim stanie.

Kolejny wirus w Europie. Fatalne wieści. Jest pierwszy zgon
Wirus Zachodniego Nilu pod mikroskopem. (Wikimedia Commons)

77-letni mężczyzna z południowo-hiszpańskiego miasta La Puebla del Rio stał się pierwszą ofiarą wirusa Zachodniego Nilu. Mężczyzna zmarł w czwartek wieczorem po spędzeniu dwóch tygodni na oddziale intensywnej terapii.

Wirusa wykryto także u 35 innych osób. Wszystkie przebywają w regionie Andaluzji, w mieście La Puebla del Rio i Coria del Rio – podaje gazeta "El Pais". 

32 zakażone osoby są hospitalizowane. Sześciu pacjentów przebywa na oddziale intensywnej terapii. Media podają, że średni wiek zakażonych to 60 lat, a większość chorych to mężczyźni.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa do końca 2020 roku. WHO śledzi postępy ponad 170 firm

Zakażone osoby, które przebywają w szpitalu, cierpią na zapalenie opon mózgowych i wysoką gorączkę. Kilku pacjentów wciąż czeka na wyniki badań, ale lekarze podejrzewają tę samą przypadłość.

Zakazić się można poprzez ukąszenie komara. Wirus może się przenieść także na konie, ptaki i małe ssaki. Najczęściej występuje na podmokłych, bagiennych terenach.

Wirus Zachodniego Nilu może nie mieć objawów. Jeśli się pojawią, są to najczęściej gorączka i dreszcze. U około 10 proc. zakażonych wirus prowadzi do poważnych schorzeń neurologicznych.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić