aktualizacja 

Co Putin wyczynia w Afryce? Amerykański dowódca ujawnia

Członkowie cieszącej się złą sławą Grupy Wagnera sieją grozę nie tylko w Ukrainie. Pojawiły się doniesienia, że formacja dopuszcza się nadużyć także w Afryce. Mają wręcz sprawować faktyczne rządy w Republice Środkowoafrykańskiej. Co na to sam Władimir Putin?

Co Putin wyczynia w Afryce? Amerykański dowódca ujawnia
Władimir Putin wypiera się, aby to on inspirował Grupę Wagnera do działania w Afryce (Getty Images, 2022 Contributor#8523328)

Jak informuje "Charlotte Observer", Grupa Wagnera realizuje w Afryce interesy Władimira Putina. Formacja wywiera presję m.in. na mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu, Mali, a nawet Libii i Mozambiku.

Oni zasadniczo rządzą Republiką Środkowoafrykańską – przekonywał generał Stephen Townsend, dowódca sił zbrojnych USA. Townsend był przesłuchiwany w tej sprawie w trakcie pobytu w Afryce ("Charlotte Observer").

Grupa Wagnera w Afryce. Tak Władimir Putin realizuje swoje interesy

Członkowie Grupy Wagnera mieli być odpowiedzialni m.in. za mistyfikację, polegającą na rozgłaszaniu doniesień o istnieniu grobów ok. 300 cywilów, którzy rzekomo zginęli w wyniku masakry dokonanej przez siły francuskie. Oszustwo miało na celu zdyskredytowanie tych ostatnich.

Zobacz także: Zobacz też: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

We wszystkich państwach, w których działa Grupa Wagnera, jej członkom udało się zdobyć ważne dla Rosji przyczółki. Powód? Kremlowi zależy na zawarciu sojuszy z reżimami lub juntami, które zostały potępione przez rządy zachodnich demokracji. W zamian za pomoc w dojściu do władzy Rosjanie chcą zyskać dostęp do ropy, gazu, złota, diamentów oraz cennych minerałów.

Afryka szybko staje się kluczowa w wysiłkach Putina, zmierzających do osłabienia wpływów Stanów Zjednoczonych i ich międzynarodowych sojuszy – podkreślono w raporcie przygotowanym dla brytyjskiej organizacji non profit Tony Blaira Institute for Global Change.

Sama Grupa Wagnera przedstawia się jako "prywatni kontrahenci wojskowi". Kreml zaprzecza, aby miał cokolwiek wspólnego z formacją, mimo że jej członkowie walczą po stronie rosyjskiej m.in. w wojnie w Ukrainie. W rzeczywistości z ustaleń Pentagonu wynika, że jest ona finansowana przez Jewgienija Prigożyna, nazywanego "kucharzem Putina" ze względu na prowadzone przez niego restauracje.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić