Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Grzybiarze muszą uważać. Za to można dostać spory mandat

15
Podziel się:

Chociaż w kalendarzu mamy sierpień, to fani grzybów powoli przygotowują się do wypraw do lasów. Sezon rusza. W lasach można znaleźć już pierwsze okazy. Warto mieć świadomość, że podczas grzybobrania można otrzymać mandat. Na co należy uważać? Lepiej sprawdźcie.

Grzybiarze muszą uważać. Za to można dostać spory mandat
Mandat za zbieranie grzybów. Za co można go dostać? (Adobe Stock, Halfpoint)

Grzybobranie jest niezwykle popularne w Polsce. Warto jednak wiedzieć, jak zachowywać się w lesie, by nie narażać się na kary. Choć zbieranie grzybów jest jak najbardziej dozwolone, pewnych rzeczy należy się wystrzegać.

Mandat za zbieranie grzybów. Za co można go dostać?

Okazuje się, że wiele osób wybierających się na grzyby nie zwraca uwagi na obowiązujące znaki i wjeżdża samochodem do lasu albo też parkuje w zakazanych miejscach. W takim przypadku musimy się liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Jako że grzybobranie potrafi trwać nawet kilka godzin, spora część Polaków zabiera ze sobą do lasu picie czy jedzenie. Musimy jednak pamiętać, by butelki i inne opakowania zabierać ze sobą. Za zaśmiecanie lasu grozi nam kara do nawet 1000 zł.

Chociaż grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia kosztów i jakichkolwiek ograniczeń, to od tej zasady są pewne wyjątki. Nie możemy uprawiać grzybobrania w tych strefach lasu, do których obowiązuje stały zakaz wstępu. Nie możemy też nielegalnie przekroczyć granicy kraju.

O skali problemu mogą świadczyć statystyki Straży Granicznej. Tylko w 2021 roku strażnicy odnotowali ponad 40 przypadków wejścia na pas drogi granicznej lub przekroczenia polsko-rosyjskiej granicy przez turystów i grzybiarzy.

Musimy też pamiętać o tym, że zakaz zbierania grzybów obowiązuje w ścisłych rezerwatach przyrody. Jeśli chcemy połączyć grzybobranie z innymi atrakcjami, również musimy uważać. Mandat możemy otrzymać bowiem m.in. za biwakowanie w nieodpowiednich miejscach, rozpalanie ognisk, płoszenie dzikich zwierząt czy niszczenie drzew, krzewów i innej roślinności.

Uwaga, mandat można dostać również za zbieranie grzybów chronionych. Niedozwolone jest wyrywanie grzybów razem z grzybnią. W ten sposób niszczymy runo leśne.

Zobacz także: Zanurkował w oceanie. Na dnie znalazł coś niezwykłego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
dfdd
2 miesiące temu
Zbieram muchomory na kolację dla Tuska
Janek
2 miesiące temu
Może już nie piszcie za co są mandaty bo miejsca braknie będzie prościej za co w Polsce nie ma mandatów. Tak wygląda wolność i demokracja na co dzień w tym kraju.
Citro
2 miesiące temu
Masło maślane
ico
2 miesiące temu
Żaden prawdziwy dobry grzybiarz nie bedzie zbierał śmieci
Ssssssssssddd...
2 miesiące temu
Za chodzenie po chodnikach będzie podatek za wszystko będziemy płacić mandaty kary sądy bo tak chcę Pisowska mafia za sprzedaż węgla cukru za afery maseczkowe to jest dobrze ile tych afer było ciężko zliczyć Wszystkie rządy kraj sprzedali i nikt ich nie rozliczył Tusk stocznie po zamykał inne rządy tak samo zrobiły i cisza A tutaj same kary i sądy w tym terrorystycznym kraju I h teraz w kamieniołomy i oddawać to co nakradli otworzyć konta w bankach zagranicznych i wszystko do kraju dać
Polak mały
2 miesiące temu
W Niemczech nie wolno zebrać więcej jak 1kg grzybów to co marudzicie
LUK
2 miesiące temu
Bardzo dobrze! Powinniśmy płacić wszędzie tam gdzie jest czyste powietrze!
20 zł
2 miesiące temu
Opłatę klimatyczną za oddychanie w lesie wprowadzić !
Beata 1963
2 miesiące temu
Poszłam do lasu i jedynym grzybem w tym lesie i to starym byłam ja😭
Jan
2 miesiące temu
Toć to było wsio nasze a teraz mandat za zbieranie grzybów a morze tak ptotest i spłacić Polaków
Prawy i złodz...
2 miesiące temu
A za wycinke drzew w rezerwacie jest mandat?
Rychu
2 miesiące temu
Pisowskie państwo z dykty
Motorolla
2 miesiące temu
A gwałcenie jelenia też jest karalne? Oczywiście mówię o bezpiecznym sensie w prezerwatywie
Emeryt
2 miesiące temu
Jaka kara, za zebranie wiązki chrustu bez powiadomienia leśniczego?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić