Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Hamas przeciwko ewakuacji cywilów ze Strefy Gazy. Tak to tłumaczą

Wojska Izraela przygotowują się do uderzenia na Hamas. W pobliżu Strefy Gazy zebrały się potężne siły zbrojne. Rozpoczęcie operacji jest prawdopodobnie kwestią dni, a może nawet już tylko godzin. Siły Zbrojne Izraela zaapelowały do cywili, by ewakuowali się na południe. Hamas zakazuje jednak Palestyńczykom opuszczania domów. Izraelscy wojskowi pokazali w opublikowanym na X nagraniu, dlaczego tak jest.

Hamas przeciwko ewakuacji cywilów ze Strefy Gazy. Tak to tłumaczą
Dlaczego Hamas blokuje ewakuację Gazy? Tłumaczą wojskowi z Izraela (X (Twitter), Israel Defense Forces)

Siły Zbrojne Izraela zaapelowały do cywilów mieszkających w Strefie Gazy, aby przemieścili się na południe. - Organizacja terrorystyczna Hamas rozpoczęła wojnę przeciw Izraelowi i Gaza City jest obszarem, na którym mają miejsce działania wojskowe. Ewakuujcie się dla własnego bezpieczeństwa - napisano w apelu.

Armia izraelska oświadczyła w niedzielę (15 października), że do tej pory setki tysięcy Palestyńczyków podporządkowało się nakazowi ewakuacji. Warto jednak zauważyć, że Strefa Gazy jest bardzo gęsto zaludniona. Nagła konieczność zmiany miejsca zamieszkania przez ponad milion osób może prowadzić do prawdziwej katastrofy, o czym informuje ONZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tunele śmierci" w Strefie Gazy. Hamas pokazał podziemną kryjówkę

Tymczasem Hamas robi wszystko, aby ewakuację zatrzymać. Wydano instrukcje, by Palestyńczycy nie słuchali nakazów dotyczących bezpieczeństwa wydawanych przez Siły Zbrojne Izraela. Armia izraelska tłumaczy, że terroryści chcą uczynić z cywilów żywe tarcze.

Izrael tłumaczy, dlaczego Hamas jest przeciwko ewakuacji cywilów

Na profilu społecznościowym Sił Zbrojnych Izraela opublikowano nagranie. - Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego Hamas uniemożliwia ewakuację ludności cywilnej w Gazie, obejrzyj do końca - napisano w opisie filmu. Nagranie to relacja reportera, który mówi, że Hamas zabrania cywilom opuszczania domów mimo, że Izrael ostrzega ich przed działaniami zbrojnymi. Zapytani przez dziennikarzy mieszkańcy Gazy mieli te informacje potwierdzić. Źródła mówiły o zastraszaniu Palestyńczyków.

Dziennikarz jest zapytany na końcu, czemu takie działania Hamasu mają służyć. Wówczas pojawia się wypowiedź Alego Barakę, wysoko postawionego funkcjonariusza Hamasu. Jego słowa mówią wiele.

Izraelczycy są znani z miłości do życia. My z drugiej strony uważamy śmierć za bycie męczennikiem. Rzecz, której każdy Palestyńczyk pragnie najbardziej, to być męczennikiem w imię Allaha - mówi Baraka
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Warto dodać, że w tym samym wywiadzie Baraka przyznał, że atak na Izrael był przygotowywany od dwóch lat, a Hamas ma wsparcie z innych państw - chociażby Iranu czy nawet Rosji. Terroryści domagają się uwolnienia swoich bojowników.

Wojna w Izraelu

Wojna w Izraelu rozpoczęła się 7 października po ataku Hamasu na południowe obszary państwa. Terroryści przeprowadzili atak rakietowy. Mordowali ludność cywilną. Około 120 osób zostało porwanych. Izrael prowadzi od przeszło tygodnia akcję odwetową. Spodziewana jest również ofensywa lądowa na Strefę Gazy.

W wyniku ataku Hamasu zginęło 1,3 tys. osób na terenie Izraela. Z kolei po stronie palestyńskiej liczba ofiar wynosi około 2,3 tys.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić