o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Szczepionka na koronawirusa. Dalej niż bliżej

14
Podziel się

Bitwa o szczepionkę na koronawirusa trwa w najlepsze. To jedyna nadzieja na powrót do normalnego życia jeszcze sprzed pandemii. Jednak naukowcy ostrzegają, że preparat może nie być tak doskonały, jak byśmy tego chcieli.

Szczepionka na koronawirusa. Dalej niż bliżej
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)
bEruwwet

Na całym świecie trwa ok 200 badań nad szczepionką na koronawirusa. 44 preparaty są już badane klinicznie, 9 z nich jest w ostatnim, trzecim etapie badań. Oznacza to, że tysiące ludzi, którzy zgłosili się na ochotników, są szczepieni w ramach badań.

Jednak na idealną szczepionkę poczekamy jeszcze długo. Kate Bingham, przedstawicielka brytyjskiej grupy ds. szczepionek zauważa, że preparat przeciwko COVID-19 jest jedyną opcją na wyjście z pandemii. Jednak pierwsza szczepionka może nie na wszystkich zadziałać.

bEruwwev

Nie wiadomo też, kiedy w końcu pojawi się w ogólnym obiegu. Głównym zadaniem opracowywanych preparatów jest nie tylko całkowita ochrona przed zakażeniem, ale przede wszystkim zapewnienie jak najłagodniejszego przejścia choroby.

W piśmie medycznym "The Lancet" powstał przegląd badań nad szczepionkami na koronawirusa. Naukowcy są jednak sceptyczni i zauważają, że na entuzjazm jest jeszcze stanowczo za wcześnie.

Pierwsza generacja szczepionek prawdopodobnie będzie niedoskonała i powinniśmy być przygotowani na to, że mogą nie zapobiegać infekcji, ale raczej zmniejszać objawy, a nawet wtedy mogą nie działać dla wszystkich lub przez długi czas - pisze Bingham.
bEruwweB

Gdy już szczepionki pojawią się w obiegu, wybór będzie trudny. Aby wytypować najlepszy preparat potrzebne są lata jednak lata badań i setki tysięcy ochotników, których wbrew pozorom nie brakuje.

Różne technologie przyniosą wyraźne korzyści, które są istotne w różnych sytuacjach, a ponadto prawdopodobnie pojawią się wyzwania związane z produkcją i dostarczaniem pojedynczej szczepionki na wymaganą skalę, przynajmniej na początku - mówi Dr Susanne Hodgson z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz także: Prof. Horban o protestach. "Cofnijmy się o krok, trzymajmy dystans"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEruwweW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Bobik
5 miesięcy temu
Bójcie się Boga!!!!
Bobik
5 miesięcy temu
Bobik
Wiktoria
9 miesięcy temu
Nie jestem antyszczepionkowcem i wszystkie możliwe szczepionki zostały zaliczone. Ale nie jestem pewna, a wręcz jestem pewna, że szczepionką która powstała w tak ekspresowym tempie bym się nie zaszczepiła. Myślę tutaj o tak zwanych alergikach polekowych, do których się sama zaliczam. Tu nie chodzi o patogen, ale o substancje pomocnicze, które muszą być stosowane, żeby ta szczepionka była trwała. Przeżyłam dwa wstrząsy polekowe i trzeciego nie chciałabym zaliczyć.
bEruwweX
fsv
9 miesięcy temu
Na grypę nie ma do dziś. A to, co jest... szkoda gadać.
fen
9 miesięcy temu
tylko nie myslacy ludzie przyjma ta szczepionke
monty
9 miesięcy temu
W oczekiwaniu na bezpieczną szczepionkę, polecam poczytać zaszczepsiewiedza pl jeśli kogoś interesuje temat.
Gosia 1965
9 miesięcy temu
WHo poczestujcie tymi szczepionkami a nie nas
Bogdan 1979
9 miesięcy temu
Sądzę że każdy z nas przejdzie przez Covid, nie każdy z nas przeżyje...
retro
9 miesięcy temu
No nie mówcie, kto by się spodziewał, zwłaszcza po 35 latach braku szczepionki na HIV, bliskiego krewniaka korony.
Jest grypa
9 miesięcy temu
Podobnie było z ptasia grypa i świńska jak wypuścili lek to już nie było zarazy
Arczi
9 miesięcy temu
Ślepo idące owce na rzeź. Dziś się chowajcie gdyż grasuje wirus, unikajcie ludzi, noście maseczki. Tylko szczepionka podana przez strzykawkę z owym patogenem Was uratuje. Serio dajecie się na to nabrać?
david
9 miesięcy temu
no to zobaczymy kto na tym zarobi no ten jest winny
Lew
9 miesięcy temu
W Polsce opracowują szczepionkę na bezmyślnych marszach dziewczynek!!!
bEruwweP
Bobik
9 miesięcy temu
Kto ze starszych ludzi przetrwa szczepionkę, szczególnie z chorobami współistniejącymi?Chyba nikt.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić