Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Horror w środku lasu. Znaleziono "palce umarlaka"

9
Podziel się:

Przerażający obrazek pokazały na Twitterze Lasy Państwowe. Na zdjęciu widzimy coś, co przypomina "palce umarlaka". Ale spokojnie. Gdy zobaczysz coś takiego podczas grzybobrania, nie panikuj.

Horror w środku lasu. Znaleziono "palce umarlaka"
"Palce umarlaka" w środku lasu (Twitter (Lasy Państwowe - fot. D. Kontny))

Opisywane "palce umarlaka" to nic innego jak... grzyb. Funkcjonuje też pod nazwą próchnilec maczugowaty i, co bardzo istotne, nie jest jadalny dla ludzi.

Powoduje on próchnienie drewna. Podkładki całoroczne, teleomorfy dojrzewają jesienią na martwym drewnie liściastym, pniakach i korzeniach, zwłaszcza buku i dębu. Czasami ten grzyb wyrasta na drewnie zagrzebanym w ziemi i właśnie przez to sprawia wrażenie, że rośnie na ziemi.

Jak podaje portal natemat.pl, ten grzyb występuje niemal na wszystkich kontynentach. Nie zobaczymy go jedynie w Afryce i na Antarktydzie. W Polsce jest spotykany bardzo często. Właśnie dlatego uznaje się go za gatunek pospolity.

"Palce umarlaka". To nie nowy horror...

O znalezieniu "palców umarlaka" w jednym z polskich lasów poinformowały na Twitterze "Lasy Państwowe". Szybko zaznaczono, że to wcale nie jest rekwizyt używany podczas nowego horroru...

Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane "palcami umarlaka" - napisano
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić