Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Ile ciąż kończy przedwcześnie smog? Szokujący raport naukowców

125
Podziel się

Coraz częściej słyszymy, że smog zabija kolejne pokolenia. Okazuje się, że słowa te wcale nie są przesadzone. Azjatyccy naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się temu, jaki związek ma jakość powietrza z liczbą poronień w danym regionie.

Ile ciąż kończy przedwcześnie smog? Szokujący raport naukowców
Zdaniem badaczy, smog ma destrukcyjny wpływ szczególnie na kobiety w ciąży (Getty Images)
bEDHLbjF

Każdego roku, aż 350 tys. ciąż w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu kończy się przedwcześnie z powodu fatalnej jakości powietrza. Tak wynika z badania naukowców opublikowanego w periodyku naukowym "The Lancet Planetary Health". Jedną z głównych przyczyn poronień ma być właśnie smog.

Jaki wpływ na ciążę ma zanieczyszczone powietrze?

Naukowcy wzięli dane na temat poronień z badań demograficznych przeprowadzanych przez rząd USA w latach 1997-2018. Następnie, za pomocą modelu matematycznego zestawili je z informacjami na temat zanieczyszczeń powietrza. W ten sposób określono, ile ciąż kończy się przedwcześnie z powodu wysokiego stężenia szkodliwych cząsteczek PM2,5.

bEDHLbjH

Badacze sprawdzili, jaki wpływ na utratę ciąży może mieć smog. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby poziom szkodliwych cząsteczek PM2,5 w powietrzu nie przekraczał 10 mikrogramów na metr sześcienny. W poszczególnych krajach te normy są jednak różne; w USA dozwolony poziom to 35 μg/m³, zaś w Indiach – 40 μg/m³.

Przyjmując wytyczne WHO, smog przyczynił się do utraty 29,7 proc. ciąż w Azji Południowej – można przeczytać w raporcie naukowców.
bEDHLbjN

Szokujące ustalenia badaczy. Smog kończy przedwcześnie blisko 30 proc. ciąż

Aż 67 proc. kobiet, które utraciły ciążę z powodu smogu, mieszkało na terenach wiejskich. Okazuje się, że poziom zanieczyszczeń powietrza jest tam równie wysoki co w miastach. Oznacza to, że nie da się uciec przed zanieczyszczonym powietrzem.

Badanie wyraźnie podkreśla potrzebę poprawy monitorowania jakości powietrza – oceniła Monisha Singh z Uniwersytetu Banaras Hindu. Ma przyczynić się to do poprawy zdrowia obywateli. Do sprawy odniósł się także Bhargav Krishna z indysjskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Niech to będzie pobudka dla nas wszystkich – zaapelował.
bEDHLbjO

Jak jest w Polsce, czyli jakość powietrza w naszym kraju

Dane naukowców z Azji są dla nas niepokojące, w obliczu tego, że modernizacja polskich miast postępuje wolno szczególnie w najbardziej zanieczyszczonych regionach. W pierwszych dniach stycznia stolica Dolnego Śląska uchodziła za miasto o najgorszej jakości powietrza na całym świecie, wyprzedzając Dhakę w Bangladeszu czy liczące ok. 20 mln mieszkańców Delhi! Więcej na ten temat przeczytacie w naszej rozmowie z założycielem Polskiego Alarmu Smogowego, Piotrem Sergiejem.

Obejrzyj także: Koronawirus a ciąża. Zaskakujące wyniki badań

bEDHLbjP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDHLbki
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(125)
Aniela
8 miesięcy temu
Jestem w 5 miesiącu, siedzę w domu na zwolnieniu i szczerze wychodzę na dwór tylko wtedy kiedy potrzebuję. W domu jest bezpieczniej, bo mam irobota i oczyszczacz powietrza, a te urządzenia dbają o czyste powietrze w moim domu.
jadzia
8 miesięcy temu
Z obserwacji wynika że pieców kopcących jest coraz mniej,a smog coraz większy.
jadzia
8 miesięcy temu
40 lat temu smogu nie było,a palono węglem i był też w sprzedaży brykiet smolno miałowy,dzieci rodziły się na potęgę a poronień nie monitorowano.
bEDHLbkj
Joanna
8 miesięcy temu
tam bardziej od powietrza zanieczyszczone są rzeki z których ludzie piją wodę i w mieście i na wsi- do tych rzek fabryki wylewają toksyczne płyny m. in. barwniki z ubrań, na tych ubraniach pisze, żeby 3 razy porządnie wyprać przed pierwszym założeniem, tak toksyczne są te farby a ludzie tam to piją...
turysta
8 miesięcy temu
Oni akurat mają warunki laboratoryjne na otwartej przestrzeni.
xxx
8 miesięcy temu
zakazać węgiel, u nas dalej walczą żeby zatrzymać węgiel i wciąż będą nas truć.
ha ha ha
8 miesięcy temu
Ordo iuris i Godek mają nowe pole do swoich popisów - mają nowego wroga życia poczętego! Czekam więc, kiedy wreszcie zaczną zwalczać smog, jako przejaw diabelskiego opętania prowadzącego do mordowania niewinnego i bezbronnego życia poczętego!
Jamicz
8 miesięcy temu
Może trzeba przerobić elektrociepłownie i ciepłownie miejskie na gaz, bo teraz spalają miał miernej jakości i to one produkują smog dla mieszkańców...
brusli
8 miesięcy temu
jakos urodzilismy sie w smogu i zyjemy wiec sie da
Abc
8 miesięcy temu
A kiedyś był smog wawelski
Bzdury do pot...
8 miesięcy temu
Kolejny propagandowy artykulik, który można streścić następująco. Pseudonaukowe dywagacje, o wpływie monsunów, na cykl miesięczny u pingwinów.
Bierny.
8 miesięcy temu
Ze smogiem nie mamy najmniejszego zamiaru walczyć, przynajmniej takie założenie prowadzi nasz Rząd.Nieopłacalne jest ogrzewanie mieszkań gazem, zbyt drogi koszt,i mało kogo na to stać.A tak prosumożna dego dokonać, obniżyć cenę gazu, za ogrzewanie mieszkań.Ale nie ,tego się nie zrobi.Cenę gazu się podnosi, by starczyło pieniędzy , dla Rydzyka.
Proste
8 miesięcy temu
Ograniczyć loty samolotów.
bEDHLbkb
Death
8 miesięcy temu
I znowu smog atakuje!!!!!! Biedactwa.... A co do rozpłodu - gdyby te 30% ciąż bylo donoszone to mielibyśmy teraz 10mld ludzi i dopiero bylby problem, m.in glod przeludnienie, bezrobocie i inne tego nastepstwa. Posrednio ten wasz smog ratuje świat...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić