Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Ile zarabiają księża? Wielu może o takich pieniądzach tylko pomarzyć

218

Ile zarabiają księża w Polsce? Ile wierni dają na ofiarę? I jaka kwota miesięcznie wpada do kościelnej kasy? O szczegółowe wyliczenia pokusił się "Super Express".

Ile zarabiają księża? Wielu może o takich pieniądzach tylko pomarzyć
(Getty Images)

Tyle zarabiają księża. Kwoty mogą przyprawiać o zawrót głowy

"Super Express" opublikował informacje na temat zarobków księży w Polsce. Kwoty, jakie podaje, zwalają z nóg. O takich zarobkach wiele osób może jedynie marzyć.

Kościół katolicki otrzymuje pieniądze od państwa. Do kościelnej kasy trafiło aż 176 mln zł z 199 mln zł przeznaczonych na wyznania religijne, mniejszości narodowe i etniczne. To jednak zaledwie kropla w morzu.

Ile księża dostają na tacę? Jak przypomina "Super Express", kilka lat temu kardynał Kazimierz Nycz podał, że datki wiernych na tacę (m.in. opłaty za śluby, chrzty, pogrzeby, datki przekazywane w czasie kolędy itd.) to aż 6 mld zł rocznie!

Ile zarabiają księża? W Polsce mieszka 38,5 mln osób, z czego 92,8 proc. deklaruje się jako katolicy, ale do kościoła chodzi tylko niecała połowa z nich. Według "Super Expressu" jest to 16,6 mln osób, które dają na tacę. Średnio każdy z nich przekazuje około 30 zł miesięcznie.

Na jedną parafię przypada średnio dwóch księży. W Polsce jest około 10 tys. parafii, a posługę w nich pełni 21 tys. księży. W każdej parafii jest średnio 1660 wiernych. Biorąc pod uwagę te dane, jak i wspomniane wcześniej 30 zł, które miesięcznie wierny przekazuje na tacę, "Super Express" wyliczył, że na jednego księdza przypada 25 tys. zł co miesiąc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić