Internauci nie wierzą. Lasy Państwowe powołały zespół duszpasterski

395

Choć brzmi to jak żart, to naprawdę się dzieje. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zaskakujące zarządzenie. Mowa w nim o powołanym... Zespole Duszpasterskim, który ma działać przy jednostce. Czym będą zajmować się księża współpracujący z leśnikami?

Internauci nie wierzą. Lasy Państwowe powołały zespół duszpasterski
Dyrektor Lasów Państwowych wydał zaskakujące zarządzenie (Twitter, Wikimedia Commons)

O sprawie jako pierwsza poinformowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Organizacja udostępniła na Twitterze fragment Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie utworzenia Zespołu Duszpasterskiego Lasów Państwowych. Na dokumencie widnieje data 13 października.

To się nie dzieje... Nawet nie wiadomo, jak to skomentować - skwitowała w poście Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Lasy Państwowe powołały Zespół Duszpasterski

Czym mają zajmować się księża działający przy Lasach Państwowych? Otóż ze zdjęcia fragmentu pisma możemy się dowiedzieć, że formacja ma mieć postać zespołu doradczego Dyrektora Generalnego i będzie pomagać w "kształtowaniu postaw etyczno-moralnych wśród pracowników Lasów Państwowych oraz integracji pracowników Lasów Państwowych".

Z dokumentu wynika, że członków Zespołu Duszpasterskiego będzie powoływał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, a kandydatów mogą wskazywać "kościoły i inne związki wyznaniowe o uregulowanym statusie prawnym".

Internauci nie wierzą własnym oczom. W sekcji komentarzy pod postem PIGPD zastanawiają się, po co leśnikom tego typu formacja i dlaczego rzekoma "integracja pracowników" ma przebiegać akurat w duchu chrześcijaństwa. Białostockie wydanie "Gazety Wyborczej" postanowiło dowiedzieć się nieco więcej u źródła.

"Nie jest to niczym wyjątkowym"

Dziennikarze skontaktowali się z rzecznikiem Lasów Państwowych. W odpowiedzi Rafał Zubkowicz, kierownik zespołu rzecznika prasowego wydziału komunikacji społecznej DGLP podkreślił, że zarządzenie nie tworzy Zespołu Duszpasterskiego, tylko reguluje jego funkcjonowanie. "Zespół istnieje bowiem od 2016 r." - przekazał w wiadomości do "GW" Zubkowicz.

Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ma doprecyzowywać zasady funkcjonowania zespołu, m.in. jego cele. Dziennikarze "GW" dowiedzieli się, że powołani duchowni mają za zadanie "udzielać wsparcia duchowego" pracownikom LP, organizować szkolenia czy uczestniczyć w naradach jednostki. Według kierownika Zubkiewicza działalność formacji nie jest niczym nowym.

Historia duszpasterstwa zawodowego w Lasach Państwowych ma tradycję sięgającą początków wolnej Polski. I nie jest niczym wyjątkowym. Duszpasterze u leśników działają tak jak w innych środowiskach zawodowych, m.in. wśród dziennikarzy, rolników czy w społecznościach akademickich - wyjaśnił.
Zobacz także: Znowu to zrobiliśmy! Kolejny las Wirtualnej Polski
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić