Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Iran deklaruje chęć podjęcia rozmów z USA. Jest jeden warunek

17

Hasan Rouhani poruszył temat napiętych relacji między Iranem i USA. Prezydent zadeklarował, że jest otwarty na podjęcie rozmów z Donaldem Trumpem. Postawił jednak warunki – stosunki zostaną wznowione tylko po ich spełnieniu przez amerykański rząd.

Iran deklaruje chęć podjęcia rozmów z USA. Jest jeden warunek
Prezydent Iranu rozważa podjęcie rozmów z Donaldem Trumpem (Getty Images, Mikhail Svetlov , Contributor)

Hasan Rouhani wziął udział w programie telewizyjnym. W trakcie wystąpienia został zapytany o Donalda Trumpa, który wycofał się z porozumienia dotyczącego programu nuklearnego. Następnie prezydent USA zdecydował się na ponowne nałożenie sankcji na Iran.

Prezydent Iranu stawia warunki Stanom Zjednoczonym. Jakie?

Hasan Rouhani zadeklarował, że chętnie podejmie na nowo negocjacje z rządem Stanów Zjednoczonych. Prezydent postawił jednak warunek, że najpierw USA musi przeprosić za wycofanie się z umowy oraz zrekompensować straty, jakich doświadczył Iran w konsekwencji decyzji Trumpa.

Nie mamy problemu z rozmowami z USA, ale tylko wtedy, gdy Waszyngton wypełni swoje zobowiązania wynikające z umowy nuklearnej, przeprosi i zrekompensuje Teheranowi wycofanie się z umowy – cytuje Hasana Rouhaniego "Yeni Safak".

Donald Trump uzasadniał wycofanie się z porozumienia tym, że było ono niewystarczające dla zatrzymania programu nuklearnego Teheranu. Pakt, z którego wystąpił, obejmował wcześniej łącznie siedem państw, w tym Iran i USA.

Zobacz także: Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić