Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Aleksander Sławiński
|

Iran. "Incydent" w ośrodku atomowym

7
Podziel się

Iran powiadomił w czwartek, że na terenie zakładu wzbogacania uranu w mieście Natanz doszło do "incydentu" związanego z pożarem na terenie budowy nowej instalacji. Szczegóły wypadku nie zostały jednak podane.

Iran. "Incydent" w ośrodku atomowym
Zdjęcie spalonego budynku na terenie instalacji do wzbogacania uranu w Natanz. (AOIENews)
bFdTOuRN

O "incydencie" na terenie zakładu, na którym znajdują się wirówki do wzbogacania uranu nieopodal miasta Natanz, poinformowała Irańska Agencja Energii Atomowej. Szczegóły zdarzenia pozostają jednak niejasne.

Rzecznik agencji Behrouz Kamalvandi powiadomił, że wypadek miał miejsce na terenie budowy nowego obiektu. Według jego słów, nikt nie został ranny, nie doszło również do skażenia radioaktywnego.

Jednocześnie, jak donosi agencja Tasnim, burmistrz miasta Natanz, około 250 kilometrów na południe od Teheranu, stwierdził, że "incydentem" był pożar, który wybuchł na obszarze ośrodka. Na miejsce mieli zostać wysłani strażacy.

bFdTOuRP

Czytaj także:

Broń atomowa w Iranie

Irańskie media podają niewiele konkretów, jednak opublikowane zostało zdjęcie przedstawiające spalony budynek. Instalacje w Natanz były kilkukrotnie potępiane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), która oskarża Iran o łamanie ustaleń na temat dopuszczalnych zapasów wzbogaconego uranu, które mogą służyć zarówno celom pokojowym, jak i, potencjalnie, budowie broni jądrowej.

MAEA szczególnie niepokoi zwiększanie się poziomu czystości wzbogaconego uranu. Mocno oczyszczony uran zwany jest "bojowym", ponieważ jest używany głównie do budowy głowic nuklearnych. Na początku miesiąca organizacja przedstawiła raport, w którym zarzuca Iranowi ciągłe zwiększanie swego potencjału atomowego.

bFdTOuRV

Centrum w Natanz jest największym tego typu ośrodkiem w kraju. Teheran buduje też kolejne wirówki, m.in. w mieście Fordo.

Zobacz także: Elektrownia atomowa w Polsce. "Krok milowy pod koniec roku"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdTOuSq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
afrykaner
2 lata temu
ocenzurowano przez Mossad.
qw2q
2 lata temu
Myślę, ze MOSAD bardzo z tym zainteresowwany.
Kadafi
2 lata temu
Mentalność Kalego.
bFdTOuSr
x2fast4u
2 lata temu
Iran co wy tam palicie ??? ...... Radomskie panie ONZ .. .
Romcio
2 lata temu
Spaliły się tylko dokumenty mówiące o ilości uranu
Lepiej
2 lata temu
Lepiej żeby tek niestabilne państwo nie miało broni atomowej .
pytam
2 lata temu
Co słychać za wielką wodą u tych co wprowadzają na całym świecie swoją "demokracje " ? Czy już ich połowa została zaatakowana przez kolano-wirus ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić