Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Iran zatopił amerykański statek? To była tylko atrapa

4

Irańska armia przedstawiła film propagandowy, na którym rzekomo zarejestrowano zatopienie lotniskowca USA. Lotnicy tak naprawdę ostrzelali jedynie barkę, która przypominała amerykański lotniskowiec i miała im służyć do ćwiczeń. W dodatku niechcący ją zatopili.

Iran zatopił amerykański statek? To była tylko atrapa
Irańczycy myśleli, że ostrzeliwują amerykański lotniskowiec (YouTube.com, CNBC Television)

Według ustaleń "Daily Mail" barka została celowo zmodyfikowana tak, aby przypominała lotniskowiec typu Nimitz. Atrapa znajdowała się w Zatoce Perskiej w bliskiej odległości od cieśniny Ormuz.

Gwardia Rewolucyjna zatapia własną atrapę amerykańskiego lotniskowca

Dowódcy Gwardii Rewolucyjnej dowodzili, że obecność rzekomego lotniskowca stwarza zagrożenie dla statków, które podróżują przez cieśninę Ormuz. Tą trasą przepływa około jedna piąta wydobytej na świecie ropy naftowej.

W wyniku ostrzału barka przechyliła się pod kątem 90 stopni. "Atak" na atrapę przeprowadzono pod koniec lipca. W trakcie ćwiczeń wojskowych "Prorok Mahomet 14" barka została ostrzelana z helikoptera, a następnie okrążyło ją kilkanaście motorówek. Prawdopodobnie na tym się miało skończyć, ale żołnierzy trochę poniosło i w efekcie zatopili atrapę.

Atrapa została przeniesiona do cieśniny Ormuz na początku 2020 roku. Ustawiono na niej sztuczne samoloty i wyposażono w imitację kabiny dla załogi. Na razie nie podano do wiadomości publicznej, czy Gwardia Rewolucyjna podejmie się naprawienia szkód.

Zobacz także: Zobacz też: Irańskie rakiety na niebie. Ćwiczenia w Zatoce Perskiej
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić