Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Incydent na morzu. Arabia Saudyjska otworzyła ogień

1

Do zdarzenia doszło na granicy morskiej Arabii Saudyjskiej i Iranu. Irańscy rybacy w trakcie połowu nieświadomie wypłynęli na obszar, który należy do Saudów. W reakcji na to straż przybrzeżna siłą – m.in. przy użyciu strzałów – zmusiła obce łodzie do powrotu.

Incydent na morzu. Arabia Saudyjska otworzyła ogień
Saudyjska straż przybrzeżna otworzyła ogień do statków z Iranu (Pixabay)

Zdarzenie zostało nagłośnione przez państwowe media Arabii Saudyjskiej. Zgodnie z oficjalną wersją załoga statków nie reagowała na sygnały ostrzegawcze wydawane przez członków straży przybrzeżnej. W konsekwencji zdecydowano się na oddanie strzałów, po których nastąpił zwrot na teren Iranu.

Straż przybrzeżna zauważyła trzy irańskie łodzie, które weszły na wody Arabii Saudyjskiej. Statki odmawiały odpowiedzi, wystrzelono strzały ostrzegawcze, zmuszając je do powrotu – poinformowali Saudowie.

Konflikt Iranu i Arabii Saudyjskiej

Incydent potwierdziła także strona irańska. Zgodnie z tymi przekazami rybacy zabłądzili i dlatego znaleźli się na terenie należącym do Arabii Saudyjskiej. Urzędnik z prowincji Buszehr nad Zatoką Perską przedstawił raport, z którego wynika, że nikt z załogi nie został ranny.

Według "Middle East Eye" na zachowanie straży nabrzeżnej miał wpływ fakt, że Iran i Arabia Saudyjska od dawna pozostają ze sobą skonfliktowane. Zaledwie rok wcześniej miała miejsce seria ataków na saudyjskie tankowce oraz instalacje naftowe. Mimo zapewnień Teheranu, że Irańczycy nie brali w nich udziału, to właśnie oni są uważani przez Saudyjczyków za sprawców.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić