o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Jak Polacy podchodzą do obostrzeń? Wyniki zaskakują

8
Podziel się

"Wydarzenia" Polsatu postanowiły sprawdzić, jak Polacy podchodzą do obostrzeń. Wyniki zaskakują. Okazuje się, że połowa ankietowanych popiera zakaz przemieszczania się w okresie świątecznym a aż 40 proc. jest za wprowadzeniem całkowitego lockdownu.

Jak Polacy podchodzą do obostrzeń? Wyniki zaskakują
Zdjęcie ilustracyjne (PAP)
bEqtxEqd

W czwartek 25 marca sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" miał dać odpowiedź na pytanie o to, jaki Polacy mają stosunek do ograniczenia w przemieszczaniu się oraz do szczepień na covid-19.

Z sondażu wynika między innymi, że chętniej zaszczepią się mężczyźni, a prawica jest bardziej przekonana do preparatu AstryZeneki. Starsi mieszkańcy bardziej popierają zakaz przemieszczania się podczas świąt Wielkanocy niż ich dzieci i wnuki.

bEqtxEqf

Lockdown

Jednym z najważniejszych pytań było to o całkowite zamknięcie kraju jak na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku. Ponad połowa, bo 54,7 proc. naszych rodaków, nie zgadza się na wprowadzenie wszystkich obostrzeń (28 proc. odpowiedziało "raczej nie" a 26,7 proc. "zdecydowanie nie").

40,8 proc. Polaków popiera całkowity lockdown. Ankieta została przeprowadzona telefonicznie metodą CATI (ankieter przez telefon odczytuje pytania i notuje uzyskiwane odpowiedzi, używając specjalnego skryptu komputerowego - przyp.red.)

bEqtxEql

Szczepienia

Rośnie z kolei poparcie dla szczepionek, mimo ostatnich kontrowersji, związanych z AstrąZeneką. 61,4 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy zamierzają się szczepić, jak będzie taka możliwość. 25 proc. nie chce, 10 proc. jest już po szczepieniu.

Choć do tej pory zaszczepiło się zdecydowanie więcej kobiet (20 proc.) w porównaniu do mężczyzn (8%), tak to mężczyźni częściej chcą się zaszczepić. Taką chęć wyraża aż 67 proc. w stos. do 56 proc. kobiet. Warto zaznaczyć, że co czwarty badany wstrzymał się od odpowiedzi, czy zaszczepi się szczepionką marki AstraZeneka.

Zakaz przemieszczania

Osoby starsze chętnie zostają w domu podczas pandemii. Zaobserwowano, że poparcie dla całkowitego lockdownu rośnie po 40-tce. "Tak"pełnym obostrzeniom mówi 28 proc. osób w wieku 30-39 lat, a 46 proc. osób po czterdziestce i po pięćdziesiątce. 60-latkowie chcą lockdownu w 54 procentach, a 70-latkowie - w 59 proc. Dla porównania - osoby w wieku 18-29 tylko w 8% są za zamknięciem wszystkiego.

bEqtxEqm

Jeśli chodzi o przemieszczanie się, to kwestia ta podzieliła Polaków niemalże o połowę. 50,5 proc. Polaków popiera tego typu zakaz, przeciwko takiej decyzji jest natomiast 47,6 proc. naszych rodaków. Zależy to głównie od wiary ankietowanych.

Zobacz także: Organizacje pozarządowe nie dostają pomocy z tarczy. "Ministerstwo rozwoju pomija milczeniem absurdy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqtxEqG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Gdańszczanka
4 miesiące temu
W Gdańsku na starym mieście wieczorami( np. w ubiegły piątek) knajpy są pełniuteńkie, nie można znaleźć miejsca. Jeden obok drugiego i nikt nie nosi maseczki. Nikt tego nie sprawdza, nikt nie kontroluje. Jak tak ma wyglądać przestrzeganie zaostrzeń to nigdy z tego nie wyjdziemy.
Belza
4 miesiące temu
Głupi te ludziska co tu piszą, bez składu i ładu. Bezmozgowce jakie czy co? Polak potrafi!!!
Człowiek
4 miesiące temu
hahaha! dobre, dobre! Chyba ankieta przeprowadzona wśród dziennikarzy PolSATanu, bo wszyscy moi znajomi, albo w przeważającej większości nie wierzą w tą całą hucpę, wyśmiewają cały ten teatr dla debili. Brak już słów na te manipulacje. Polacy nie chcą się szczepić więc starają się nas terrorem zmusić do uwierzenia lub złamania się pod ich naciskami. Chcą zadławić narodowe gospodarki wszędzie, wycofać gotówkę, wprowadzić walutę cyfrową i punktację obywateli, znieść prawo własności, utrzymywać dystans społeczny, bo ludzie się jednoczą i zaczynają bratać, wprowadzić dochód podstawowy 1200 zł na dorosłego i 600 zł na dziecko. Wszędzie w EU tak samo tylko tam 1200EUR. Do tego jednej rząd, jedna religia (pod patronatem Watykanu elementy judaizmu, islamu i new age) i chipa w każde dupsko, żeby zarządzać zdalnie swoim stadem. Tylko ja niczyim stadem nie jestem. Wolny mam prawo oddychać Świerzym powietrzem, a jak Najwyższy zdecyduje o tym, że trzeba mnie wylogować z obiegu żyjących, to trzeba to przyjąć z pokorą i miłością, bo życie nie kończy się z chwilą śmierci biologicznej, ale ciągnie się dalej i tam też trzeba stawić czoła temu co się czynilo, mówiło i myślało mieszkając jeszcze w ciele fizycznym. Ten Nowy Światowy Porządek, który teraz zastąpiono określeniem "NOWY ŁAD" rozsypie się jak proch na wietrze i nawet wspomnienia po nim nie pozostaną. Nie bójcie się, ale skierujcie swoje myśli tam, gdzie jest nasz największy skarb. Zdeponowany w naszych sercach. Pozdrawiam Cię
bEqtxEqH
pawel
4 miesiące temu
no i co ze nie ma pieniędzy na dezynfekcje, za to są na +++ konkordat
chris
4 miesiące temu
Polsat jest wiarygodny tak samo, jak paski w tvpis. Powinni zmienić nazwę na pissat.
dede
4 miesiące temu
lokdaun skończy się 9 kwietnia,10-go dziadek pojedzie z dworem na Wawel ,a 11 kwietnia wprowadzi anżej stan wyjątkowy,zobaczycie
cpk
4 miesiące temu
tylko jarek na cmentarz moze jechac ... twoj ból
Mefisto
4 miesiące temu
Ludu mój ludu czemuś taki głupi. Nic dziwnego że mają nas za bydło skoro sami nie traktujemy siebie z szacunkiem. Głód i nędza oto przyszłość Polaków.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić