o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Katastrofalne wieści z Grenlandii. Badacze nie mają już złudzeń

133
Podziel się

Badania przeprowadzane na Grenlandii pokazały straszną prawdę o lodowcach. Według najnowszych badań lodowce będą kurczyły się, a opady śniegu w przyszłości nie będą w stanie uzupełniać pokrywy lodowej.

Katastrofalne wieści z Grenlandii. Badacze nie mają już złudzeń
Lodowce w Grenlandii topnieją w zastraszającym tempie. (Helena Larsson / TT newsagency / Forum, RM, Helena Larsson / TT newsagency / Forum)
bDnFutwB

Nature Communications Earth and Environment informuje, na podstawie najnowszych badań, że lodowce na Grenlandii z roku na rok kurczą się coraz bardziej. Obecnie stan ten postępuje tak szybko, że szansa na zatrzymanie procesu jest niewielka. To aż 500 gigaton lodu rocznie. Lód spływa szybciej niż śnieg, którego opady mają za zadanie go uzupełnić.

Odkryliśmy, że lodu, który wypływa do oceanu, jest znacznie więcej niż śniegu gromadzącego się na powierzchni pokrywy lodowej - informuje Michalea King, autor badania.
bDnFutwD
Zobacz także: Wykolejenie pociągu w Szkocji. Wideo z miejsca zdarzenia

Dotychczas lód, który corocznie spływał do wód z lodowców na Grenlandii, był później uzupełniany przez opady śniegu. Teraz jednak opady śniegu nie są w stanie nadążyć za tym procesem. Lodowce topnieją więc i poważnie podnoszą poziom wód mórz i oceanów na całym świecie. Tempo to jest naprawdę szybkie. To nawet 2 milimetry w czasie zaledwie dwóch miesięcy.

Jak potwierdzają badacze komentujący zjawisko dla Nature Communications Earth and Environment - granicznym momentem był rok 2000. To właśnie w międzyczasie poziom traconego przez lodowce lodu zaczął być większy, aniżeli opady, które go uzupełniały. Teraz naukowcy zamierzają dalej badać zjawisko i obserwować zmiany, które wynikają z nowej dla Grenlandii i całego świata sytuacji.

bDnFutxe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(133)
xyz
4 miesiące temu
to dobrze wreszcie nazwa greenland będzie zgodna z rzeczywistoscią, z tym jak wyglądała kiedyś :)
jarek
4 miesiące temu
Jaka straszna?Znów będzie zieloną wyspą.
JRR
4 miesiące temu
I znów, jak w średniowieczu Grenlandia będzie zielonym lądem. Duńczycy już się cieszą.
bDnFutxf
gutek
4 miesiące temu
Zawsze mnie ciekawiło jakim sposobem można zmierzyć poziom oceanu i udowodnić że poziom podniósł sie o 2 milimetry."Podziw"dla naukowców
ktoś
4 miesiące temu
Może to dobry moment żeby kupić działkę na Grenlandii póki jeszcze tanio :)
Najnowsze komentarze (133)
Lambda
3 miesiące temu
Przedrostek naukowiec w dzisiejszych czasach znaczy tyle co wróżbita. Nie możemy przewidzieć tego co się stanie, na ziemii, bo zjawiska na niej zachodzące nie są regularne. Równie dobrze erupcja wulkanu może spowodować mini epokę lodowcowa
Ddr
4 miesiące temu
Grenlandia czyli Greenland było tam zielono i tyle
gdfsgdsf
4 miesiące temu
Wiecie jaki będzie efekt? Syberia w Polsce.
Ooooooo
4 miesiące temu
Nic dziwnego się nie dzieje. Lata mijają i świat zatacza koło. Zmiany klimatyczne są bez naszej ingerencji, możemy najwyżej podłubać palcem w nosie...
niech tam
4 miesiące temu
Grenlandia całkiem niedawno, bo kilkaset lat temu, była Zieloną Wyspą, stąd jej nazwa. Przez przełęcz Gran Bernardo (w pobliżu Monte Bianco)co roku w styczniu mieszkańcy przejeżdżali wozami konnymi na targi we włoskiej Aoście. To wszystko zmieniło się ok. XV - XVI w., kiedy klimat w Europie znacznie się ochłodził. Teraz pewnie mamy powrót do stanu sprzed tego okresu. Cykle pogodowe to rzecz normalna, ale dla ludzi jednego pokolenia to rzadkość, więc ciekawe może być takie doświadczenie. Obyśmy tylko docelowo to przetrwali jako gatunek!
Zorro
4 miesiące temu
Tu nie potrzeba wiedzy naukowców. Wszyscy wiedzą że klimat na ziemi co kilka stuleci ociepla się i oziębia na zmianę. Morza lądy zabierają, jak się klimat oziębia oddają. A pseudonaukowych prubują straszyć czym co jest naturalnym biegiem ziemi w kosmosie. Europarlament wprowadza przepisy dające im kasę i manipulowanie gospodarkami europejskimi , a reszta świata emituje wszystko bez ograniczeń. Wciskanie ludziom ściemy weszło tak władzom światowym w krew że zrobili z ludzi niewolników. A to dopiero początek. Posuwają się coraz dalej. Chcą nas zaszczepić wprowadzając do naszych organizmów czipy. Stawiają maszty 5G które sat im potrzebne w tym celu choć doskonale wiedzą że to szkodzi człowiekowi. Chcą depopulacji ludzi, wyeliminować słabych i staruch, co już im się częściowo udało. Resztę załatwi szczepionka. Będziemy wszyscy niewolnikami, tylko garstka bedzie się na nas bogacić. To już się zaczyna. Po tej zimie nikt już nie będzie mógł wyrażać swego zdania, jeżeli na to pozwolimy. A tu widzę samych zastraszonych i zamaskowanych. Więc wszystko idzie zgodnie z ich planami. POMYŚLCIE. Czy nic was nie dziwi i niepokoii?
GUŁANO
4 miesiące temu
OSIEDLĄ SIĘ LUDZIE I BĘDZIE SRENDLAND
GUŁANO
4 miesiące temu
OSIEDLĄ SIĘ LUDZIE I BĘDZIE RENDLAND
bDnFutwX
dj_
4 miesiące temu
Trudno, ale to chyba lepsze niż epoka lodowcowa, która później nastąpi.
Trochę wiedzy
4 miesiące temu
Mam zdjęcia. Gąski 1998 - 2010 - 2020. Morze faktycznie zabrało ok. 50m lądu. Są też miejsca gdzie woda przy sztormach zalewa miejscowosci. Np. Unieście. Tu jest problem bo tereny wokół Koszalina zostaną zalane, bo morze zaleje Jezioro Jamno a po drugiej stronie już Koszalin. A w średniowieczu miasto to miało port. Obecnie 4 km w linii od Bałtyku.Ja bym spadał z czesci Koszalinka i Uniescia.
Wolny
4 miesiące temu
To zanosi się na to że Bałtyk będzie aż do Tczewa
Wolny
4 miesiące temu
To zanosi się na to że Bałtyk będzie aż do Tczewa
Mk13
4 miesiące temu
To cykliczny prices. Jeszcze 12tys. lat temu Obszary dzisiejszych stanow Illinois, Indiany,Ohio,Michigan,Wisconsin,New York, Pennsylvania i paru innych i ogromna czesc Kandy pokryte byly lodowcem o grubosci 3000 metrow. Nastapila zmiana klimatu, podniosly sie temperatury i lodowiec zaczal sie roztapiac. Oczywiscie trwalo to wiele lat. Wodospad Niagara, Wielkie jeziora jak Michigan, Ontario, Erie, Superior i Huron powstaly wlasnie dzieki procesowi ocieplenia klimatu.
John S
4 miesiące temu
Teraz wiecie czemu Tramp chcial kupic Grenlandie?To przyszlosc-turystyka,owce,bydlo no i ogromne zloza Topazow...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić