Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Zbadali pokrywę lodową na Grenlandii. Tak źle nie było od 1948 roku

6
Podziel się

Naukowcy zbadali pokrywę lodową Grenlandii. Zgodnie z ich ustaleniami w zeszłym roku skurczyła się ona najbardziej od kilkudziesięciu lat. Informują, jakie są tego przyczyny i apelują o odpowiedzialność. Konsekwencje mogą być katastrofalne dla milionów ludzi i zwierząt.

Zbadali pokrywę lodową na Grenlandii. Tak źle nie było od 1948 roku
(Getty Images, Obrazy Gallo)

Badania nad pokrywą lodową Grenlandii są prowadzone od 1948 roku. Obejmuje on aż 80 proc. całej wyspy. Jak podaje "Independent", w 2019 roku odnotowano najwyższy od tamtego czasu spadek masy powierzchniowej lodu.

Dlaczego pokrywa lodowa Grenlandii się kurczy?

Zgodnie z ustaleniami naukowców przyczyna kurczenia leży we wzroście temperatury. Podkreślają, że głównym problemem jest jednak nie ciepło, lecz częste zmiany atmosferyczne, wynikające z globalnego ocieplenia.

W 2019 roku Grenlandia straciła około 600 miliardów ton wody. "The Cryosphere" podaje, że w konsekwencji globalny poziom wód wzrósł o około 1,5 milimetra. Jak szacują specjaliści, jeśli dojdzie do całkowitego stopnia pokrywy, może się on podnieść nawet o 7 metrów.

Zobacz także: Zobacz też: Efekt globalnego ocieplenia. Lodowiec odsłonił broń wikingów

Od dziesięcioleci niszczymy lód, który budował się przez tysiące lat. To, co tu robimy, niesie ogromne konsekwencje dla całej reszty świata – alarmuje Marco Tedesco, profesor na Uniwersytecie Columbia i kierownik badań nad pokrywą.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat globalny poziom wód wzrósł o 20 do 25 proc. Naukowcy dopatrują się w tym konsekwencji topnienia lodu na Grenlandii, które obecnie następuje aż sześciokrotnie razy szybciej niż w latach 90. Jeśli tendencja się utrzyma, setki milionów ludzi staną w obliczu ryzyka powodzi. Zostanie również zaburzony poziom zasolenia oceanów, co doprowadzi do zakłócenia morskiego ekosystemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(6)
kowalski2
2 lata temu
klimat sie ociepla bo wraca do potrzednich temperatur, ktorych nasza epoka nie zna. To co mowia naukowcy ze wczesniej niezanotowali takiego stanu to wyraz szowinizmu i jest zaprzeczeniem szerokiego pojecia nauki i prawdy. Nie ma co panikowac , bedzie co bedzie, cvzescznas sie przystosuje inni nie. tak jak z wirusem. glupie dzielenie wlosa na cztery. Tak jak z maseczkami , nosic? nie nosic? teraz to prwie religia!! a rozni glosiciele prawdy niech robia jak uwazaja. ja nosze.
Sidematic
2 lata temu
Kto tych bar.nów nazywa naukowcami? Przecież wystarczy spojrzeć do Wikipedii żeby zobaczyć jakie zmiany temperatury na ziemi występowały w holocenie czyli od ostatniego zlodowacenia 11 tyś lat temu do dzisiaj. Na razie nawet nie doszliśmy do średniej temperatury z ostatnich 5 tysięcy lat. Grenlandia jest pokryta lodem bo właśnie wychodzimy z kolejnego okresu zimnego. Za 1000 lat znowu sie pokryje lodem a Bałtyk będzie zimą zamarzał.
marek
2 lata temu
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat globalny poziom wód wzrósł o 20 do 25 %.To znaczy że jeśli średnia głębokość oceanów teraz to ok.3 km to 50 lat temu było to ok.2500m.???
Ekolog
2 lata temu
Jak tak dalej pójdzie to natura zrobi sama porządek, nie ma ludzi niezniszczalnych i żadne raporty i rozporządzenia tutaj nie pomogą, bo równowaga musi być.
kowalski
2 lata temu
W średniowieczu[wczesnym] Grenlandia byla zieloną wyspą z liczną populacją skandynawskich osadników.W calej Europie było o 5 oC cieplej i sprzyjało to gospodarce i handlowi.
Karol
2 lata temu
i co? w 1948 to też była wina elektrowni węglowych i ogrzewania domów kominkami na drewno?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić