o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Koronawirus. Rosyjska szczepionka na koronawirusa. Prawda wyszła na jaw

560
Podziel się

Kilka dni temu Władimir Putin ogłosił całemu światu, że Rosjanie mają gotową szczepionkę na koronawirusa. Teraz jednak jeden z czołowych członków Komisji Etyki rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia podał się do dymisji. Właśnie z powodu szczepionki.

Koronawirus. Rosyjska szczepionka na koronawirusa. Prawda wyszła na jaw
Władimir Putin twierdzi, że Rosjanie opracowali szczepionkę na koronawirusa (pixabay.com)
bDAtuVxN

Władimir Putin zaskoczył świat ogłaszając, że Rosjanie jako pierwsi opracowali szczepionkę na koronawirusa. Putin twierdzi także, że są już pierwsi zaszczepieni, a wśród nich jego córka. Jednak coraz więcej specjalistów z całego świata wyraża swoje wątpliwości co do bezpieczeństwa rosyjskiej szczepionki.

Teraz stanowisko w sprawie zajął jeden z czołowych rosyjskich specjalistów w zakresie chorób układu oddechowego - profesor Aleksandr Czukalin. Jako jeden z czołowych członków Komisji Etyki rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia podał się do dymisji. Oficjalny powód jego rezygnacji nie został podany, ale z wypowiedzi lekarza wynika, że chodziło o sprzeciw wobec wprowadzenia do obiegu nowej szczepionki.

Praca nad szczepionką nie została jeszcze skończona. W ten sposób rażąco naruszono jedną z etycznych zasad medycyny (...) Bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu. Produkowane obecnie szczepionki nigdy nie były testowanie na ludziach i nie możemy przewidzieć, jak dana osoba na nie zareaguje - mówi Aleksandr Czukalin.
bDAtuVxP

Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi nosi nazwę Sputnik V. Szybka rejestracja szczepionki była możliwa tylko dzięki temu, że nie przeszła jeszcze trzeciej fazy badań klinicznych.

Co oznacza zrezygnowanie z tzw. trzeciej fazy klinicznej testów? To czas, kiedy szczepionka przyjmuje bardzo duża grupa ludzi zróżnicowana wiekowo i zdrowotnie tak, by ocenić czy odporność rzeczywiście utrzymuje się na stałe. Dlatego pominięcie tej fazy wywołało falę krytyki. Władimir Putin twierdzi jednak, że preparat jest skuteczny, a jego bezpieczeństwo potwierdzone badaniami

Swoje wątpliwości w skuteczność Sputnika V głośno wypowiedział najpierw dr Ohid Yaqub z University Of Sussex. Twierdzi, że jeżeli zaniechano ostatniej i bardzo istotniej fazy testowej to na takim etapie szczepionka jest "niewiele skuteczniejsza niż woda". Z kolei profesor Czukalin podkreśla w wywiadzie dla czasopisma "Science and Life": "W przypadku leku lub szczepionki jako recenzenci etyczni musimy przede wszystkim wiedzieć czy jest to bezpieczne dla ludzi".

bDAtuVxV
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAtuVyq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(560)
Konrad radzyn
5 miesięcy temu
Mój sąsiad ma 94 lata i z tego co wiem czynię walczył z okupantem jednym i drugim wybili jego braci i rodziców. I mówił przykro patrzeć jak się młodzi cieszę się że wirus bierze tylko starych. Zapomniany często wzgardzony. Mówi że dzisiejsza młodzież nie rozumie i nie dała by rady walczyć woli się układać i kłaniać by tylko zyskać aprobatę innych. Też tak myślę.
Muy Niq
5 miesięcy temu
nie wiadomo co gorsze: chiński wirus czy ruska szczepionka. Niech się wymienią, a my poczekamy na wyniki...
zibi34
5 miesięcy temu
Rosyjska szczepionka na COVID: setka wódki, kostka słoniny i pajda chleba. Podawać doustnie.
bDAtuVyr
Der
5 miesięcy temu
Jakby to była amerykańska szczepionka, to co innego.. Dziwię się tylko dziennikarzowi z o2, że też daje sobą manipulowac
fredi
5 miesięcy temu
niejaki rydzyk podobno pracuje nad tym samym tylko potrzebuje jeszcze troche kasy na badania..
Najnowsze komentarze (560)
nomad
5 miesięcy temu
Ważne dla mnie jest to, czy i kiedy zostanie wynaleziona bezpieczna szczepionka przeciw covid, nie przez kogo... Polecam od czasu do czasu zajrzeć na www zaszczepsiewiedza pl, nie ma rzetelniejszego źródła w internecie ;)
Prof. Doopkov
5 miesięcy temu
Nie jest potwierdzone, ze szczepionka jest nieskuteczna, skad wiec tegie glowy taki lament cisna? Moze cos najpierw potwierdza?
Niedzwiedziew
5 miesięcy temu
Jesli ta szczepionka jest tyle warta co woda to nic lepszego czlowieka nie moze spotkac. Na pewno nie zaszkodzi.
BUBel
5 miesięcy temu
Ponoc to wyciąg z 10 letnich walonek.
rezun-one
5 miesięcy temu
Amerykanie trzecią fazę testów przeprowadzają na więźniach. Ludzie skoszarowani, pod kontrolą, jedzą i piją to samo. Wiec o porównanie wyników łatwo.
edd
5 miesięcy temu
Od czasów rewolucji czerwoną szczepionką chcą zaszczepić cały świat.
Mohero
5 miesięcy temu
Rydzyk opracuje najlepszą szczepionkę na świecie tylko musi dostać jeszcze kilkaset milionów
Felczer
5 miesięcy temu
Amerykanie dodają rtęć i aluminium do szczepionek a potem plaga autyzmu i chorób psychicznych
bDAtuVyj
Loborantka
5 miesięcy temu
Szczepionki Billa Kill będą skuteczne. 100% zgonów.
Lekarz
5 miesięcy temu
Amerykańskoizraelska bigfarma testuje szczepionki w Afryce od wielu lat
Lekarz
5 miesięcy temu
Rosyjska szczepionka jest na pewno lepsza niż amerykańska bo nie zawiera chipa i rtęci.
Loki
5 miesięcy temu
Żal czytać takie komentaże...
To ja
5 miesięcy temu
To niech Putin się zaszczepi 🤣
Bigfarma
5 miesięcy temu
Trzecia faza na ludziach zróżnicowanych wiekowo? Czyli na dzieciach trzeciego świata. Tak się testuje szczepionki. Współczesna medycyna ma tyle wspólnego z leczeniem co Mengele .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić