Już nie 50 dni. Trump skraca ultimatum dla Putina
Donald Trump ogłosił skrócenie ultimatum dla Władimira Putina dotyczącego zakończenia wojny w Ukrainie. Zapowiedział, że wyznaczy nowy termin - około 10 lub 12 dni od dziś (28 lipca). Decyzję podjął przed rozmową z premierem Wielkiej Brytanii.
Najważniejsze informacje
- Donald Trump skrócił czas ultimatum dla Władimira Putina.
- Decyzja zapadła przed spotkaniem z premierem Wielkiej Brytanii.
- Trump wyraził rozczarowanie działaniami Putina.
Skrócenie ultimatum dla Putina
Donald Trump, prezydent USA, ogłosił w Turnberry w Szkocji, że skrócił czas 50 dni, które dał Władimirowi Putinowi na zakończenie wojny w Ukrainie. Decyzję tę podjął przed rozmową z premierem Wielkiej Brytanii, Keirem Starmerem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nie wierzę". Jest reakcja na zmianę narracji Trumpa ws. Rosji
Trump wyraził swoje rozczarowanie wobec działań rosyjskiego prezydenta. Podkreślił, że decyzja o skróceniu ultimatum wynika z jego przekonania, że Putin zna już odpowiedź USA. Trump zaznaczył, że jego obecność na arenie międzynarodowej zapobiegła wybuchowi kilku dużych konfliktów.
Kryzys w Strefie Gazy
Podczas konferencji prasowej Trump odniósł się także do sytuacji w Strefie Gazy. Zapytany o głód w regionie, stwierdził, że na podstawie relacji telewizyjnych dzieci wyglądają na głodne, mimo że USA i inne kraje dostarczają pomoc.
Na podstawie telewizji powiedziałbym, że nie, bo te dzieci wyglądają na bardzo głodne. Ale dajemy dużo pieniędzy i dużo jedzenia. Inne narody teraz się włączają. Wiem, że ten naród jest tuż obok – oświadczył.
Kontrowersje wokół migracji
Trump odniósł się również do kwestii migrantów przepływających przez kanał La Manche. Stwierdził, że wiele osób na łodziach to "źli ludzie", których inne kraje nie chcą przyjąć. Dodał, że zna politykę Starmera w tej sprawie.
Jeśli na statkach jest pełno złych ludzi, a zwykle tak jest, bo inne kraje nie wysyłają swoich najlepszych ludzi, tylko tych, których nie chcą, to nie są głupi.
Rozmowy handlowe z Wielką Brytanią
Podczas spotkania z premierem Starmerem, Trump poruszył temat umowy handlowej. Rozmowy dotyczyły m.in. ceł na whisky oraz amerykańskich ceł na brytyjską stal i aluminium. Trump stwierdził, że cła są w "świetnym stanie".