Kamil Niewiński| 

Kadyrow namaścił następczynię. Władza ma pozostać w rodzinie

Ramzan Kadyrow postanowił zabezpieczyć się na wypadek, gdyby nie mógł pełnić rządów w Czeczeni. Na pierwszą wicepremier wyznaczył Ajszat Kadyrową. Nazwisko nowej wicepremier nie jest oczywiście przypadkową zbieżnością.

Kadyrow namaścił następczynię. Władza ma pozostać w rodzinie
Ajszat Kadyrowa (X, @nexta_tv)

Ramzan Kadyrow był już prezydentem i premierem Czeczenii, a od 2011 r. pozostaje na stanowisku "Szefa Republiki Czeczeńskiej". Wyjątkowo mocno zaangażował się w rosyjską inwazję na Ukrainę, chociaż oddziały czeczeńskie, których żołnierzy nazwano od jego nazwiska kadyrowcami, nie odnotowały żadnych znaczących zwycięstw.

W obliczu zaangażowania w wojnę w Ukrainie Kadyrow realnie musi myśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości w samej Czeczeni. Do mediów kilkukrotnie w ciągu ostatnich miesięcy dochodziły wieści o jego złym stanie zdrowia bądź rzekomej śmierci. Wszystkie okazały się fałszywe, ale jako rosyjski urzędnik i dowódca wojskowy, Kadyrow jest niewątpliwie celem dla ukraińskich służb.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lider rosyjskiej opozycji obrzucony tortem w restauracji

Kadyrow skwapliwie zabezpiecza interesy bliskich na wypadek swojej śmierci. Jednym ze sposobów jest wprowadzanie na istotne stanowiska państwowe członków swojej rodziny. Najwięcej słyszy się zdecydowanie o Ajszat Kadyrowej. Według najnowszych informacji może ona obecnie pochwalić się awansem.

Jak informuje na platformie X portal NEXTA, Ajszat Kadyrowa została namaszczona przez swojego ojca Ramzana na pierwszą wicepremier Czeczenii. W praktyce oznacza to, że w hierarchii politycznej republiki jej jedynym przełożonym jest Ramzan Kadyrow, który jako "Szef Republiki Czeczeńskiej" pełni funkcję premiera.

To też oznacza, że w przypadku nagłej śmierci lub niedyspozycji Kadyrowa, jego córka formalnie będzie kierować autonomiczną republiką.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To kolejny awans córki Kadyrowa. Ajszat od 2021 r. dzierżyła bowiem stanowisko minister kultury Czeczenii. W 2022 r. odwiedziła również Ukrainę, a dokładniej Doniecką Republikę Ludową, "z misją pokojową". Widać więc, że do roli przywódczyni Czeczenii Ajszat Kadyrowa jest przygotowywana już od dłuższego czasu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić