o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Kangury mogą komunikować się z ludźmi. Niewiarygodne odkrycie naukowców

22
Podziel się

Według australijskich i brytyjskich naukowców kangury są zdolne do celowego komunikowania się z ludźmi. Z ich badań wynika, że zwierzęta te mają wyższy poziom funkcji poznawczych, niż dotychczas sądzono.

Kangury mogą komunikować się z ludźmi. Niewiarygodne odkrycie naukowców
Kangury mogą komunikować się z ludźmi podobnie jak zwierzęta domowe (Getty Images)
bDIxAeDF

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Sydney i Uniwersytecie Roehampton w Londynie. Naukowcy poddali eksperymentowi 11 kangurów z różnych podgatunków, które żyły w niewoli, ale nie zostały udomowione.

Badacze umieścili jedzenie w pudełkach, których zwierzęta nie mogły otworzyć. 10 kangurów, zamiast się poddać, spoglądało na przemian na pudełko i na człowieka. Zinterpretowano to jako celową formę komunikacji i prośbę o pomoc.

bDIxAeDH
Niektóre kangury nawet podchodziły do naukowca i drapały go, a potem patrzyły z powrotem na pudełko. Naprawdę próbowały się porozumieć - powiedziała "Guardianowi" współautorka badania Alexandra Green.

Kangury zaskoczyły naukowców

Podobne zachowanie zaobserwowano u innych zwierząt, jednak dotyczyło to tych, które od setek lat były udomowione. Naukowcy nie spodziewali się takiej reakcji u dzikich zwierząt.

Rzeczywiście, kangury wykazywały bardzo podobny wzorzec zachowań, jaki widzieliśmy u psów, koni, a nawet kóz, poddanych temu samemu testowi - powiedział główny autor badań Alan McElligott.
bDIxAeDN

Zdaniem autorów badania kangury mają wyższy poziom funkcji poznawczych, niż dotychczas sądzono. Naukowcy twierdzą także, że ich odkrycia pokazują, iż zdolność do komunikacji międzygatunkowej może być związana nie tylko z udomowieniem zwierząt, lecz także z ich inteligencją.

Wiele osób uważa kangury za szkodniki. Miejmy nadzieję, że zrozumienie, że mają złożone funkcje poznawcze, przedstawi je w bardziej pozytywnym świetle - skomentowała dr Alexandra Green.

Zobacz także: Zwierzę uratowało kobietę przed zabójczym wężem

bDIxAeDO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIxAeEi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
EdytA
2 miesiące temu
Zwierzeta sa bardzo mądre. Przetrwały tysiace lat w zmieniających sie warunkach. Maja swoje rodziny, hierarchie, komunikację. Jakaż to ogromna ignorancja ze strony ludzi zeby ”odkrywać” ze zwierzeta da mądre. Jedynie sa inne bo nie potrafią mowic jak my. I wykorzystujemy to haniebnie i okrutnie. Niejeden eksperyment czy rzeźnia czy hodowla wyglądałyby inaczej gdyby tylko zwierzeta potrafiły sie poskarżyć.
pam
2 miesiące temu
Gdyby zwierzęta umiały mówić, to dopiero byście się zdziwili.
WIEM NA 100%
2 miesiące temu
ZWIERZĘTA MÓWIĄ! Mój piesek potrafi się ze mną porozumieć niemal w każdej sytuacji! Wystarczy tylko go poobserwować. Wystarczy spojrzeć w jego oczy i zobaczy się jego uśmiech. Zwierzęta należy obserwować a nie tylko chodzić z nimi na spacer. Należy do nic mówić i bardzo ważna sprawa skierowana do "wyprowadzaczy" psów: Daj swojemu psu podejść do jakiejś suczki lub do innego pieska. Pozwól się im przytulić czy dotknąć. Wyobraź sobie, że to Ty jesteś psem a jakiś gostek nie pozwala Ci powąchać dzierlatki z drugiego podwórka. Psy również chcą więzi. Chcą porozmawiać z blond suczką a nie tylko bara bara. Wiem to na 100%. Powiedział mi o tym mój piesek! A Ty potrafisz porozmawiać ze swoim psem?
bDIxAeEj
Widziałem to
2 miesiące temu
Nie tylko zwierzęta porozumiewają się między sobą oraz z ludźmi. Przecież nawet drzewa porozumiewają się między sobą, np. gdy żyrafa podchodzi do pewnego gatunku drzewa to ono zwija wszystkie swoje liście i robią to wszystkie wokół drzewa z tego gatunku. One porozumiewają się między sobą.
Kazimierz
2 miesiące temu
"Wiele osób uważa kangury za szkodniki". Nawet pszenica jest szkodnikiem, jeżeli przypadkiem wyrośnie na polu celowo innym zbożem obsianym.
Najnowsze komentarze (22)
🦥🦥🦥🦥
2 miesiące temu
🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘🦘
Azorka
2 miesiące temu
Ile potrzebuje czlowiek czasu, zeby dojrzec do samodzielnej egzystencji, a ile zwierze? Czlowiek jest inteligentny? Kto inteligentny niszczy srodowisko, w ktorym zyje? Zwierzeta sa glupie? Bo nie wymyslily samochodow i zadnej broni? Bo zyja w zgodzie z natura?
czł. też pies
2 miesiące temu
człowiek też potrzebuje porozmawiać z fajną kangurzycą (sunią), powąchać ją, podotykać, niestety ludzkie sunie nie dają, są tak pewne swojej.. nie wiem czego - wyjątkowości, ważności, świętości, że bez tysiaka w wyciągniętej ręce nie podchodź. Ale jak już zaczniesz szeleścić banknotami - od razu rękę zaczynają ci lizać, a nie brzydzą się niczego
Jarosław Tusk
2 miesiące temu
Dzwonił do mnie kangur. Mówił, że zostanie Napoleonem. Jak większość w naszym szpitalu
życzenie
2 miesiące temu
Ludzie w ogóle g...o wiedzą o zwierzętach! Myślą, że tylko oni są tacy mądrzy i nadzwyczajni, co oczywiście (w ich tępym mniemaniu) daje im prawo do dręczenia i mordowania biednych stworzeń! Mam nadzieję, że nadejdzie ten dzień , gdy ludzie zapłacą za to, co robią zwierzętom i przyrodzie!
researcher
2 miesiące temu
ja badam zachowanie muszek, przestałem zabijać bo zauważyłem podejrzane zachowanie, np jedna przylatuje do mnie zawsze jak inna wpadnie do wody, przylatują też jak oglądam porno i siadają na ekran, itp
Kanibal
2 miesiące temu
Zwierzęta dla mnie to mięso, zreszto tak jak wszystko co oddycha nawet człowiek
rodzic
2 miesiące temu
Najlepiej komunikuje się z ludźmi Kangur Matematyczny. Moje pociechy uwielbiają go.
bDIxAeEb
sas
2 miesiące temu
Ojojoj grupa ohydnych humanoidow, ktorzy potrafia na zywca podcinac gardla zwierzat w rzezniach laskawie zauwazyla ze ci mniej wartosciowi tez prosza o pomoc i potrafia sie komunikowac -mentalnosc zalogi obozow koncentracyjnych i tyle
Widziałem to
2 miesiące temu
Nie tylko zwierzęta porozumiewają się między sobą oraz z ludźmi. Przecież nawet drzewa porozumiewają się między sobą, np. gdy żyrafa podchodzi do pewnego gatunku drzewa to ono zwija wszystkie swoje liście i robią to wszystkie wokół drzewa z tego gatunku. One porozumiewają się między sobą.
Widziałem to
2 miesiące temu
Nie tylko zwierzęta porozumiewają się między sobą i z ludzmi. Przecież nawet drzewa porozumiewają się między sobą, np. gdy żyrafa podchodzi do pewnego gatunku drzewa to ono zwija wszystkie swoje liście, a ponadto robią to wszystkie wokół drzewa z tego gatunku. One porozumiewają się między sobą.
aas
2 miesiące temu
Według badań naukowców, kangury homoseksualne otwierały pudełka i częstowały ludzi.
wiktor52
2 miesiące temu
a jak oceniają sytuację kiedy wrony w dziobach noszą kamienie i celowo żucają z wysokości żeby rozbić szyby w oknach dachowych ? czy też chcą zeby człowiek zrozumiał że chcą sie tam dostać ? czy raczej samodzielnie zrobić sobie dostęp do zasobów człowieka?
qperNIK
2 miesiące temu
Nie jak zwierzęta domowe a jak inne ssaki oraz ptaki. Ludzie mają w domach gady, pajęczaki czy ryby. Z nimi komunikacja raczej nie jest możliwa w kierunku zwierzę - człowiek.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić