Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Zwierzęta, które świecą w świetle UV. Niezwykłe odkrycie naukowców

4

Odkrycia dokonali eksperci z Western Australian Museum. Po lekturze artykułu o fluorescencyjnych właściwościach dziobaków postanowili sprawdzić, jak inne zwierzęta będą wyglądać w świetle UV. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Zwierzęta, które świecą w świetle UV. Niezwykłe odkrycie naukowców
Wombaty świecą w świetle UV (Australian Museum)

Artykuł, który zainspirował pracowników muzeum, ukazał się w czasopiśmie "Mammalia". Pożyczyli oni lampę UV od kolegów z działu arachnologii i zaczęli "testować" kolejne wypchane osobniki.

Pierwszym zwierzęciem, które sprawdziliśmy, oczywiście był dziobak. Oświetliliśmy je, a one zaczęły świecić – relacjonuje Kenny Travouillon, pracownik muzeum (Australian Broadcasting Corporation).

Dlaczego wombaty świecą w pod wpływem światła UV?

Test z lampą UV powtórzono na wombatach – niespodziewanie okazało się, że te ssaki również mają właściwości fluorescencyjne. Dr Paula Anich z Northland College wysnuła teorię, że pozwala im to skuteczniej się kamuflować po zapadnięciu zmroku.

Możliwe, że w rzeczywistości [wombat – przyp. red.] przyjmuje światło ultrafioletowe (...) o zmierzchu i świcie, przez co znika z pola widzenia drapieżników – potwierdziła dr Paula Anich w wywiadzie dla telewizji ABC.

Nowo odkryte właściwości wombatów pozwalają im nie tylko uchronić się przed drapieżnikami. Dzięki szczególnemu kamuflażowi dostrzegają w zmroku również inne osobniki swojego gatunku i wiedzą, czy pozwolić im się do siebie zbliżyć.

Zobacz także: Zobacz też: Najsympatyczniejszy wombat na świecie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić