o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MMC
|

Kara śmierci w USA. Zwrot ws. egzekucji kobiety

32
Podziel się

We wtorek miała odbyć się egzekucja Lisy Montgomery, która brutalnie zamordowała ciężarną. Od 67 lat władze federalne nie zgładziły kobiety. Sąd w ostatniej chwili zdecydował przełożyć wykonanie wyroku.

Kara śmierci w USA. Zwrot ws. egzekucji kobiety
Lisa Montgomery miała zostać zgładzona 12 stycznia. Sąd odłożył wykonanie wyroku. (Wyandotte County Sheriff's Department)
bDzDvBIl

W 2020 roku karę śmierci w USA wykonano 17 razy. 10 z nich były egzekucjami federalnymi. Choć w niektórych stanach USA wciąż funkcjonuje kara śmierci, od lat nie wykonano już aż tylu wyroków, zwłaszcza na szczeblu centralnym. Lisa byłaby trzecią kobietą straconą przez rząd federalny od 1900 roku.

W poniedziałek wieczorem Sąd w Indianie podjął decyzję o odroczeniu wyroku. Jak informuje CNN, prawnicy kobiety złożyli wniosek o przesunięcie wykonania kary, ze względu na ciężki stan psychiczny skazanej. Kobieta bowiem nie rozumie, dlaczego ma umrzeć.

bDzDvBIn

Czy wyrok w ogóle zostanie wykonany?

Prawnicy zajmujący się sprawą Lisy wystosowali pismo do Donalda Trumpa z prośbą o złagodzenie wyroku do dożywocia. Sztandarowym argumentem jest fakt, że kobieta w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie przez ojca i jego kolegów, była także ofiarą przemocy. Przez trudne przeżycia nie jest w pełni zdrowa psychicznie.

Podczas prezydentury Donalda Trumpa zniesiono moratorium na wykonywanie federalnych wyroków kary śmierci. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że sprawą nie zdąży zająć się Trump. Jeśli pismo trafi na biurko Bidena, wyrok może zostać złagodzony. W kampanii wyborczej prezydent elekt obiecał działania na rzecz rezygnacji z wyroków kary śmierci.

bDzDvBIt

Zdrobnia Lisy Montgomery

Do tragedii doszło w grudniu 2004 roku. Lisa umówiła się z 23-letnią Bobbie Jo Stinnett, od której miała odkupić pieska. Była to tylko przykrywka do makabrycznego planu Lisy. Kobieta udusiła będącą w ósmym miesiącu ciąży Bobbie, a następnie wycięła nożem kuchennym dziecko z brzucha 23-latki. Lisa przez jakiś czas utrzymywała, że to jej własne dziecko. Dziewczynka dziś żyje i wychowywana jest przez biologicznego ojca.

Zobacz także: Koronawirus był już wcześniej. Naukowcy publikują niepokojące dane
bDzDvBIu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDzDvBIO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
...
1 tyg. temu
Jeśli nie rozumie dlaczego ma umrzeć, to równie dobrze może nie rozumieć dlaczego siedzi w więzieniu. Rozumiem, że wtedy należałoby ją wypuścić? Jeśli nie jest w stanie pojąć okrucieństwa swojego czynu, to znaczy, że braki w jej mózgu są na tyle duże, że sprowadzają jej egzystencję do poziomu niższego od pierwotniaka. Zastrzyk usypiający jest w takim razie wyrazem łaski skracającym cierpienie tej nieszczęsnej istoty i powinien być natychmiast wykonany.
No mercy!
1 tyg. temu
Ktoś, kto był w stanie zaplanować zbrodnię, wykonać z sukcesem skomplikowany zabieg cesarskiego cięcia i jeszcze przez jakiś czas kłamać, że to jego dziecko, jest na tyle rozgarnięty, żeby zrozumieć swoją karę. Nie wierzę, że ktoś taki nie rozumie, dlaczego został skazany na KS, ale jestem w stanie uwierzyć, że dalej kłamie i manipuluje ludźmi. Jest do tego zdolna.
Lucky
1 tyg. temu
Tylko KS
bDzDvBIP
Rocco
1 tyg. temu
Największym problemem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości jest to że kara śmierci nie jest wykonywana natychmiast po uprawomocnieniu decyzji, szczególnie w tak oczywistych przypadkach. Bezpośrednio po zbrodni i procesie wszyscy jeszcze pamiętają o ofierze a z czasem ta pamięć się zaciera. Teraz nikt nie pamięta o zamordowanej wiele lat temu ale widzimy zdjęcia kobiety która chce zamordować bezwzględny wymiar sprawiedliwości. Wtedy uniknięto by kontrowersji nt. tego jak to się zmienił sprawca, jak to przyjął Jezusa do serca itp bzdur. Tu źle się stało że wyrok nie został wykonany i uważam że tak samo kara śmierci powinna być wykonana na Panu P - mordercy tłumaczki języka włoskiego, która sprawca o krotnie zamordował w ramach procesu samodoskonalenia. Nie poniesie odpowiedzialności bo mama jest dobrze umocowania w Sądzie i prokuraturze więc zrobią z niego wariata.
hmmm
1 tyg. temu
"We wtorek miała odbyć się egzekucja Lisy Montgomery, która brutalnie zamordowała ciężarną. Od 67 lat władze federalne nie zgładziły kobiety". Wystarczyło napisać: "żadnej kobiety". Teraz ze zdania wynika, że Montgomery czeka na egzekucję od 67 lat.
Najnowsze komentarze (32)
Ziom1234
7 dni temu
Jak czytam 90% komentarzy pod tym artykułem, to zastanawiam sie czy wszyscy są świadomi tego co piszą... "tylko KS", "natychmiast", "zastrzyk to akt łaski"... LUDZIE! OGARNIJCIE SIĘ! Chcielibyście móc decydować o czyjejś smierci? W takim razie macie coś wspolnego ze skazaną, bo ona kiedyś przyznała sobie takie prawo. Ciekawe ilu z Was potrafiłoby taką karę śmierci wykonać... Chciałbym wierzyć, że niewielu i mam nadzieję, że to tylko bezmyślne pisanie z Waszej strony. Niestety tylko całkowita izolacja mordercy (mimo wielu swoich wad) jest najwyższą dopuszczalną karą, do której wykonania nie potrzeba kolejnego zabójcy lub sadysty.
antyPOPiSuar
7 dni temu
Kara śmierci należy się autorom restrykcji i wszystkim funkcjonariuszom ich pilnujących. Najbrutalniej wykonana na nich i ich rodzinach. Jedna złotówka przedsiębiorcy jest wara więcej niż życie wszystkich pracowników państwowych
Wlasnie.
1 tyg. temu
LUDZKIEGO CZYNU NIE SPYCHAJ NA PANA BOGA....
zaraz
1 tyg. temu
za zabójstwo brata jest jakaś kara ????
🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍...
1 tyg. temu
Bardzo przekonujący argument. Czyli rozumiem, że jej ofiara doskonale rozumiała „dlaczego ma umrzeć”?!?!?
🙉 z brzytwą
1 tyg. temu
Na jej miejscu chyba wolałbym zastrzyk.... W jej przypadku to pewnie któreś kolejne odwołanie egzekucji, adrenalina musi być niezła...
cosmo
1 tyg. temu
W głowie się nie mieści. takie kary powinny byc wykonywane natychmiast.
LOL
1 tyg. temu
A ja nie rozumiem decyzji sądu.
bDzDvBIH
Kowalsky tv
1 tyg. temu
Wy jesteście nienormalni czy jaki?? Kobieta była gwałcona, torturowana, jest w naprawdę złym stanie psychicznym a wy jedyne co potraficie pisać to "zabić!" Wiecie dlaczego usunięto karę śmierci z tak wielu krajów świata? Bo to i tak nic nie zmieni, nie zwróci życia zabitej osoby!
Qwerty
1 tyg. temu
Szkoda, bo dla takich ludzi to powinna obowiązywać tylko i wyłącznie kara śmierci. Oko za oko. Widać, że USA schodzą na psy.
Jacek Paszko
1 tyg. temu
Powinna mieć szansę na pokutę. Bóg zawsze daje człowiekowi możliwość poprawy.
Jak
1 tyg. temu
Czemu autor nie umie pisać po polsku jak dorosły człowiek?
Bobik
1 tyg. temu
Ooo, a u nas ludzie sami domagają się amerykańskich zastrzyków. Dziwne...
werther
1 tyg. temu
Jeśli wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie uwalnia od winy, to gwałceni ministranci mogą zabijać bez kary.....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić