Kiedy tłusty czwartek 2023?

17

Tłusty czwartek to ulubiony dzień wszystkich łasuchów. Miłośnicy słodkości ochoczo zajadają się wówczas pączkami czy też faworkami. Kiedy wypada tłusty czwartek 2023?

Kiedy tłusty czwartek 2023?
Kiedy wypada tłusty czwartek 2023? (Pixabay)

Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed wielkim postem. Może on przypaść między 29 stycznia a 4 marca - wszystko ze względu na to, że Wielkanoc jest ruchomym świętem.

Tym razem wypada 9 kwietnia. Środę Popielcową obchodzić będziemy 22 lutego, z kolei tłusty czwartek 2023 czeka nas już 16 lutego!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. "Zakupy są bolesne"

Wielki post, zgodnie z tradycją katolicką, jest okresem wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu. Tłusty czwartek, który poprzedza ten czas, to zatem znakomita okazja, by sobie dogodzić za sprawą jedzenia pączków, faworków i innych słodkości. Z pewnością nie zabraknie takich, którzy będą postępować w myśl staropolskiego przysłowia:

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

Drożyzna storpeduje tłusty czwartek 2023?!

Być może niektórzy nieco ograniczą zakupy z okazji tłustego czwartku. Wszystko za sprawą drożyzny.

Szacuję, że pączki będą kosztowały od ok. 4 do 6 zł, choć oczywiście są już i teraz miejsca, w których sprzedaje się je nawet po 10 zł - powiedział "Faktowi" piekarz Stanisław Butka z Wielkopolski.

Zauważył, że ceny pączków są uzależnione od cen ich składników. Jak łatwo się domyślić, tanie one nie są. Pączki już podrożały, a na domiar złego nie można wykluczyć, że cukiernicy zostaną zmuszeni do kolejnych zmian cen.

Teraz piekarze i cukiernicy wykorzystują jeszcze zapasy, które mieli, ale właśnie zaczynają się zaopatrywać, więc wzrost cena jest nieunikniony. I niestety, wcale nie oznacza, że to będzie ostatnia podwyżka, bo wszyscy czekamy teraz na nowe rachunki za prąd i gaz - dodawał Butka w okolicach połowy stycznia.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić