o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Kinga Duda przerwała milczenie. Córka prezydenta komentuje orzeczenie TK

95
Podziel się

Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i protestów, które od kilku dni odbywają się w całej Polsce. Córka prezydenta opublikowała swoje oświadczenie na Twitterze.

Kinga Duda przerwała milczenie. Córka prezydenta komentuje orzeczenie TK
Kinga Duda zabrała głos ws. Strajku Kobiet (Newspix, Damian Burzykowski)
bECBKDDp

Kinga Duda na początku swojego oświadczenia odniosła się do trwających od kilku dni protestów. Napisała, że rozumie oburzenie kobiet związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Podkreśliła jednak, że nie można akceptować aktów przemocy i wyrażania poglądów w agresywny sposób.

Uważam, że moje przemyślenia i poglądy to moja prywatna sprawa i nie mam obowiązku dzielenia się nimi z opinią publiczną. Chociaż nie jestem sędzią, politykiem, parlamentarzystą, a co za tym idzie, nie mam wpływu, na kształt prawa w Polsce, to jednak jako młoda kobieta, która być może kiedyś będzie matką, postanowiłam, w ramach pewnego wyjątku, przedstawić moje stanowisko w sprawie wyroku TK z 22 października. Mam bowiem poczucie, że osoby myślące podobnie do mnie nie są wystarczająco reprezentowane w tym sporze - napisała Kinga Duda.
bECBKDDr

Kinga Duda o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Córka prezydenta przyznała, że nie potrafi w pełni postawić się w sytuacji kobiety, która "oczekując dziecka, dowiaduje się, że stwierdzono u niego ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu". Podkreśliła jednak, że wierzy, że zgodnie ze swoimi przekonaniami, sama nie zdecydowałaby się na aborcję.

Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę - zaznaczyła.
W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty czy godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie i podjęta zgodnie z jej własnym sumieniem, jej systemem wartości, z jej własnymi przekonaniami. Bo to ta kobieta mierzy się z konsekwencjami swojej decyzji do końca życia - dodała.
bECBKDDx

Kinga Duda przyznała, że zawsze uważała dotychczasowy kompromis aborcyjny za rozsądne rozwiązanie. Podkreśliła, że jak każdy kompromis nie był idealny, ale "przez 27 lat stanowił wyważone i akceptowalne dla większości społeczeństwa rozwiązanie kwestii legalnego przerywania ciąży".

Nie mogę zatem pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wyrok TK. Wydaje mi się, że posłowie, którzy w Polsce stanowią prawo, powinni jak najszybciej znaleźć rozsądne i kompromisowe rozwiązanie obecnej sytuacji, które mogłoby zakończyć spór wywołany wyrokiem - napisała społeczna doradczyni prezydenta.
bECBKDDy

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski w rozmowie z WP potwierdził autentyczność wpisu Kingi Dudy.

Zobacz także: Premier o strajku kobiet. Zapowiada zdecydowane reakcje na wandalizm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECBKDDS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(95)
Mariola
11 miesięcy temu
Wyrazila dyplomatycznie swoja opinie, ale nie wierze w to, ze urodzi dzi kiedys dziecko bez zrobienia badan.
GOSC
11 miesięcy temu
DLA MNIE LUDZIE KTORZY NIE MAJA SWOJEGO KONKRETNEGO ZDANIA I ODPOWIEDZI TYLKO ODPOWIADAJA OBCHODZAC IM ZADANE PYTANIE ODPOWIADAJA OGOLNIE NIE POWINNI ABSOLUTNIE ZAJMOWAC WYZSZYCH STANOWISK.SPOLECZENSTWO CHCE MIEC OPARCIE I ZAUFANIE DO MADRYCH KONKRETNYCH LUDZI STOJACYCH TWARDO Z ROZUMEM PRZY ZIEMI I NA ZIEMI A NIE CHWIEJNYCH BLAKAJACYCH W OBLOKACH I W KIERUNKU WIATRU LUB PO SRODKU NIE MAJAC ZADNEJ ODPOWIEDZI ANI CELU.NO COZ JAKA ODPOWIEDZ TO WIADOMO JAKIE MYSLENIE I CZEGO SPOLECZENSTWO MOZE SIE SPODZIEWAC.A WIEC MOSIMY SPRAWE MY LUDZIE WZIAC W SWOJE RECE I PO TRUPACH A DO CELU !!!!! NIE PATRAC CZY TO DOROSLY CZY DZIECKO !!#
emil
11 miesięcy temu
Ładnie to ujęłaś niemniej ŻYCIE jest najwyższą wartością i nikt nie ma prawa decydować o jego zakończeniu. Każda kobieta ma natomiast prawo i powinna mieć środki by decydować o jego rozpoczęciu.
bECBKDDT
yogi
11 miesięcy temu
Nie powinna "przerywać milczenia".
ToNaiwnoś
11 miesięcy temu
Po niemal 2 tygodniach protestów dziewoja dała głos? Ludzie - i Wy ludzie wierzycie w te brednie 25-letniej panienki,która zamieszkała w pałacu na nasz koszt i to my także płacimy za jej cieplą posadkę u boku tatusia?TO NAIWNOŚĆ - partia ojczulka wymyśliła wystąpienie córy,za chwilę będzie milcząca mamuśka bredzić...
Qwerty
11 miesięcy temu
Każdy człowiek ma swoją wolę ale państwo czyli inni ludzie zabraniają te wolę spełnić ,jak katolik ma inną wolę a niewierzący inna to czemu jeden drugiemu narzuca swoje,czemu ,niewierzący podług wierzącego i tak do piekła pójdzie i to dziecko nieochrzczone też! A pytanie czy te dzieci które się rodzą zdeformowanie niezdolne do życia są chrzczone przez ksiedza czy nie ,bo jak nie to i tak nie są dziećmi Boga podług kościoła
Henoch
11 miesięcy temu
Protestujący broniący praw człowieka zapominają o prawach człowieka nienarodzonego!
Henoch
11 miesięcy temu
Protestujący broniący praw człowieka zapominają o prawach człowieka nienarodzonego!
Październik
11 miesięcy temu
Przypominam że jeszcze należymy do Unii Europejskiej a trybunał i rządzący mają gdzieś przestrzeganie zasad. Kto i w jaki sposób pomaga kobietom w dramatycznych sytuacjach za takimi przepisami prawa powinny iść konkretne działania pomoc i wsparcie kobiet a panie żona i córka które z powodu autorytetu jako najbliższe osoby prezydenta milczą a teraz przemówiła i tyle tylko tyle. Wstyd wstyd wstyd. Jakie matki takie dziatki mawiała moja babcia.
jacekkk
11 miesięcy temu
Prawniczka światowa a nie rozumie słów Konstytucji! Widać jak wiedza może nie iść w parze z mądrością.
***** ***
11 miesięcy temu
Aborcja powinna być legalna w 100% nie istotne jaki jest stan płodu, czemu nie możemy być jak inne cywilizowane kraje w których kobiety mają prawo do wyboru czy chcą być matkami czy nie...
Xxx
11 miesięcy temu
żyjecie w zacofanym kraju
Local hero
11 miesięcy temu
Jak ktoś taki młody,kto nie ma jeszcze dzieci wypowiada się na tak ważne tematy.
bECBKDDL
Zły katolik
11 miesięcy temu
A ja bym się umówił panią Kingą na randkę, tylko jak dojść do niej jak jest przy prezydencie, ktoś jakiś telefon ma do niej, ale tak w ogóle to ja, jeśli czy ludzie nie przestaną strajkować to będzie po Polsce, nikt jej nie będzie miał, ani ci, ani ci bo rozwalę ją bombą jądrową, już myślę jak zrobić.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić