Mars. NASA pokazała swoją gwiazdę. To ona stoi za sukcesem Perseverance

60

Dr. Swati Mohan to jedna z kobiet stojących za lądowaniem łazika Perseverance na Marsie. To niewątpliwie gwiazda tego historycznego wydarzenia.

Mars. NASA pokazała swoją gwiazdę. To ona stoi za sukcesem Perseverance
W dniu lądowania łazika na Marsie dr. Swati zaszalała z fryzurą. Jej drużyna zagłosowała, jaki kolor ma wybrać - niebieski, jak NASA, czy czerwony, jak Mars. (Twitter.com)

Dr. Swati Mohan jest operatorem prowadzącym i kontrolującym misję NASA Mars 2020. Na czym w takim razie polegało jej zdanie? W dużym uproszczeniu odpowiadała za upewnienie się, że statek kosmiczny niosący łazik Perseverance jest ustawiony we właściwym kierunku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dr. Swati to prawdziwa gwiazda NASA. Brała udział również w misji Cassini. Wysłano wtedy bezzałogową sondę kosmiczną przeznaczoną do wykonania badań Saturna. Choć sonda uległa wtedy zniszczeniu, dzięki niej poznano wygląd powierzchni Tytana i bezpośrednio zbadano jego atmosferę. Do ekipy pracującej nad wysłaniem łazika na Marsa dołączyła w 2013 roku, czyli niemal na samym początku misji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Choć dr. Swati związana jest z NASA od lat, dopiero misja łazika Perseverance przyniosła jej prawdziwy rozgłos. W końcu to dzięki niej rakieta zwolniła z ponad 12 000 mil na godzinę tak, by wykonać miękkie lądowanie w starożytnym kraterze nie uszkadzając przy tym łazika, który na Czerwonej Planecie spędzić ma w końcu dwa lata.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dr. Swati wyemigrowała z Indii do Stanów Zjednoczonych, gdy miała rok. Mimo wszystko cały czas w domu kultywowano kulturę, z której się wywodzi. Na jej czole było widać bindi, gdy zapowiadała kolejne kroki w kontroli misji. Na Twitterze zawrzało, wiele osób, które są prześladowane ze względu na swoją kulturę, podziękowało dr. Swati za to, że nie wstydzi się swojego pochodzenia i wyznania i z dumą je reprezentuje.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Mars 2020. Lądowanie łazika Perseverance. Fragment programu Newsroom
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić