Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Mars. NASA pokazała swoją gwiazdę. To ona stoi za sukcesem Perseverance

37
Podziel się:

Dr. Swati Mohan to jedna z kobiet stojących za lądowaniem łazika Perseverance na Marsie. To niewątpliwie gwiazda tego historycznego wydarzenia.

Mars. NASA pokazała swoją gwiazdę. To ona stoi za sukcesem Perseverance
W dniu lądowania łazika na Marsie dr. Swati zaszalała z fryzurą. Jej drużyna zagłosowała, jaki kolor ma wybrać - niebieski, jak NASA, czy czerwony, jak Mars. (Twitter.com)

Dr. Swati Mohan jest operatorem prowadzącym i kontrolującym misję NASA Mars 2020. Na czym w takim razie polegało jej zdanie? W dużym uproszczeniu odpowiadała za upewnienie się, że statek kosmiczny niosący łazik Perseverance jest ustawiony we właściwym kierunku.

Dr. Swati to prawdziwa gwiazda NASA. Brała udział również w misji Cassini. Wysłano wtedy bezzałogową sondę kosmiczną przeznaczoną do wykonania badań Saturna. Choć sonda uległa wtedy zniszczeniu, dzięki niej poznano wygląd powierzchni Tytana i bezpośrednio zbadano jego atmosferę. Do ekipy pracującej nad wysłaniem łazika na Marsa dołączyła w 2013 roku, czyli niemal na samym początku misji.

Choć dr. Swati związana jest z NASA od lat, dopiero misja łazika Perseverance przyniosła jej prawdziwy rozgłos. W końcu to dzięki niej rakieta zwolniła z ponad 12 000 mil na godzinę tak, by wykonać miękkie lądowanie w starożytnym kraterze nie uszkadzając przy tym łazika, który na Czerwonej Planecie spędzić ma w końcu dwa lata.

Dr. Swati wyemigrowała z Indii do Stanów Zjednoczonych, gdy miała rok. Mimo wszystko cały czas w domu kultywowano kulturę, z której się wywodzi. Na jej czole było widać bindi, gdy zapowiadała kolejne kroki w kontroli misji. Na Twitterze zawrzało, wiele osób, które są prześladowane ze względu na swoją kulturę, podziękowało dr. Swati za to, że nie wstydzi się swojego pochodzenia i wyznania i z dumą je reprezentuje.

Zobacz także: Mars 2020. Lądowanie łazika Perseverance. Fragment programu Newsroom
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Jewgienij Spu...
rok temu
Wydali 2,6 mld zielków po nic. Gdyby tak za to parę stateczków do odcedzania wody morskiej z plastiku byłoby mądrzejszym zajęciem zwłaszcza, że w Indiach syf jak nie wiem co !
Comboy
rok temu
No nieeee ... Nie mieli ładniesiejszej ?!
taaa
rok temu
150 raz polecieli za miliardy badać kurz i piasek na lodowatej pustyni rewelacja w uj
Gosc2
rok temu
Moze badania roznorodne wzbogaca informacjami o tej planecie
hehehe
rok temu
starożytny krater? - czasami trzeba walnąc się w łeb o ścianę, zanim z angielskiego coś się przetłumaczy, albo powieli bzdurę. tu akurat ten drugi przykład
Gosc2
rok temu
Obcokrajowcy-emigranci, uciekinierzy przyczynaja sie do tego ze Ameryka jest bogata, no ale nie dla wszystkich.
no name
rok temu
USA wydał prawie 10 miliardów złotych na ten projekt, a polski rząd wydał w tamtym roku ok. 41 miliardów złotych na 500+...
Panacetamol
rok temu
Skrót dr od słowa doktor piszemy po polsku bez kropki. Nie wystarczy skopiować tekst z angielskiego (tam z kropką) trzeba jeszcze rozumieć co się czyta/kopiuje.
u$a
rok temu
Nawet pomimo rewolucji Hi Tech nie dorastacie Kubrickowi do pięt ! Aż przykro się te mistyfikacje ogląda !
no kmiotki
rok temu
wiele osób, które są prześladowane ze względu na swoją kulturę, podziękowało dr. Swati za to, że nie wstydzi się swojego pochodzenia i wyznania i z dumą je reprezentuje.
uwaga na port...
rok temu
Mars to cmentarzysko. Rozpie.szona Planeta. Chciałbyś tam mieszkać?
a co
rok temu
A u nas dr Czarnek jest operatorem matury z religii.
hans
rok temu
Nikt nie podziękował Polakom, którzy utrzymują czystość w toaletach nasa.
Astrotech
rok temu
Przez chwilę myślałem że to K. Suchanow. ale ta kropka że India Rejon. To daleko się przeniosła pewnie z Deli do USA
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić