Jan Manicki
Jan Manicki| 

NASA. Łazik już na Marsie. Co zobaczył po wylądowaniu? To obiegło świat

423

Misja Mars 2020 zakończyła się powodzeniem. 18 lutego o godz. 22 na powierzchni Czerwonej planety wylądowały: marsjański łazik Perseverance oraz helikopter Ingenuity. Wkrótce NASA ma przystąpić do poszukiwania na Marsie śladów życia. Oto zdjęcia, jakie właśnie opublikowano.

NASA. Łazik już na Marsie. Co zobaczył po wylądowaniu? To obiegło świat
NASA pokazała pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance. (NASA)

Lądowanie odbyło się na marsjańskim kraterze Jezero. Miała tam niegdyś znajdować się woda. Łazik Perseverance (ang. Wytrwałość) zajmie się badaniem gruntu Czerwonej Planety.

Lądowanie się zakończyło, ale misja dopiero się zaczyna – przekazało NASA na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Łazik Perseverance wylądował na Marsie. NASA pokazała zdjęcia

Historyczna chwila była transmitowana przez NASA w mediach społecznościowych. Naukowcy podkreślili, że jest to wielkie osiągnięcie z technicznego punktu widzenia. Ma stanowić także ważny krok w eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka.

Jestem bezpieczny na Marsie. Wytrwałość (ang. Persverance, nazwa łazika – przyp. red.) zabierze Cię wszędzie – napisano na oficjalnym profilu misji.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

NASA pokazała pierwsze fotografie Marsa wykonane przez łazik Perseverance. Widać na nich powierzchnię Czerwonej Planety. Pojazd jest rozwiniętą wersją łazika Oportunity wysłango na Marsa w 2012 roku.

Mars 2020. Łazik NASA wylądował na Czerwonej Planecie

Statek został wyniesiony z wojskowej bazy lotniczej na Przylądku Canaveral rakietą Atlas V. To najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna, jaka kiedykolwiek badała Marsa. Łazik jest wyposażony w specjalistyczne kamery, mikrofony, nadajniki i czujniki pomiarowe.

Pojazd ma pozostać na Marsie przez dwa lata. Do jednych z jego zadań należy zabezpieczenie próbek gruntu dla przyszłej misji. Jak dotąd, naukowcom nie udało się zdobyć próbek ziemi z żadnej planety.

Obejrzyj także: Lądowanie na Marsie. Wiemy, czym zajmie się łazik Perseverance

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić