o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Zjednoczone Emiraty Arabskie pokazały zdjęcie Marsa. "Przełomowy moment"

50
Podziel się

Wysłana ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich sonda kosmiczna Hope zrobiła pierwsze zdjęcie Marsa. Statek wszedł we wtorek na orbitę Czerwonej Planety. Znajduje się obecnie w odległości około 25 tys. kilometrów od swojego celu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie pokazały zdjęcie Marsa. "Przełomowy moment"
Zjednoczone Emiraty Arabskie pokazały pierwsze zdjęcie Marsa (UAESA)
bEJQCxWZ

Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowała, że udało jej się zdobyć pierwszą fotografię Marsa. To pierwszy przypadek kraju arabskiego, któremu powiodło się to przedsięwzięcie. ZEA kroku nie ustępują jednak zarówno Amerykanie, jak i Chińczycy.

Arabska misja na Marsa. Pierwsze zdjęcie Czerwonej Planety

Niezwykła fotografia została wykonana w środę 10 lutego. W lewym górnym rogu widać północny biegun Marsa. W centrum fotografii można dostrzec wyłaniający się z ciemności największy wulkan w Układzie Słonecznym Olympus Mons.

bEJQCxXb

Trzy znajdujące się w jednej linii kratery to odpowiednio Ascraeus Mons, Pavonis Mons i Arsia Mons. Po prawej stronie widać z kolei układ kanionów zwany przez naukowców Valles Marineris. Część jego powierzchni zakrywają chmury.

Jest to przełomowy moment w naszej historii. Zdjęcie Marsa oznacza, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do zaawansowanych technologicznie narodów zaangażowanych w eksplorację kosmosu. Mamy nadzieję, że ta misja doprowadzi do nowych odkryć dotyczących Marsa, które przyniosą korzyści ludzkości – napisał na Twitterze książę Muhammad bin Zajid Al Nahajjan.
bEJQCxXh

Sonda Hope została wystrzelona 19 lutego z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima na południu Japonii. Do jej wyniesienia użyto rakiety Mitsubishi H-IIA. Statek kosmiczny waży zaledwie 550 kilogramów.

Głównym zadaniem sondy Al Amal będzie badanie marsjańskiej atmosfery. Poprzez obserwacje dziennych i sezonowych zmian statek ma stworzyć jej kompletny obraz. Oprócz tego sonda ma zbadać jak pogoda wpływa na ucieczkę wodoru i tlenu z atmosfery Czerwonej Planety.

bEJQCxXi

ZEA chcą eksplorować Marsa. Wyprzedzają ich Chińczycy i Amerykanie

Na Marsa swoją sondę wysłali także Chińczycy. Tianwen-1 zawiera specjalny marsjański łazik, który ma posłużyć do eksploracji planety. Naukowcy chcą zbadać glebę Marsa oraz zająć się poszukiwanim na nim wody.

W kosmicznym wyścigu na Marsa uczestniczą także Amerykanie. Misja Mars 2020, zawierająca łazik Perseverance (ang. Wytrwałość) ma dotrzeć na Czerwoną Planetę już w najbliższy czwartek. Amerykanie chcą skupić się na eksploracji marsjańskiego krateru Jezero, gdzie w odległej przeszłości miało mieścić się jezioro.

bEJQCxXj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJQCxXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
xxx
6 miesięcy temu
co jest na tym Marsie, że wszyscy zaczynają tam latać?
mareck
8 miesięcy temu
Takie zdjęcia można zrobić z teleskopu. Upadła era podboju księżyca trzeba wymyśleć coś nowego by lud miał swoje igrzyska, a politycy mogli kraść pieniądze.
Alwin86
8 miesięcy temu
Kto pisze te artykuły! Sonda wykonała fotografie 10 lutego a wystartowała 19 lutego! No to chyba coś nie tak jest!
bEJQCxXD
galaktis
8 miesięcy temu
Wszystkie bogate kraje chcą mieć własne dane z kosmosu NASA nic nie powie. Pora na Polskę złóżmy się na satelitę "Wielka Orkiestra Kosmicznej Pomocy".
Polka
8 miesięcy temu
pewnie jadą ubogacać Marsjan kulturowo i religijnie
Allacgadire
8 miesięcy temu
Czekam na meteorida ktury się zbliża na kule ziemska nikt prawdy nie powie sami się przekonacie
no tak
8 miesięcy temu
Czy wirtualna utrzymuje się z seksreklam? Na każdej stronie na pierwszym miejscu anonse erotyczne. Ten powyżej ma 51 tys głosów za. To pokazuje rzetelność portalu, który cenzuruje wypowiedzi, a nie potrafi wyrzucić seksreklam.
Piłat
8 miesięcy temu
Takiego Marsa tworzy też mój syn na komputerze.Arabowie i inni widzieli Marsa jak świnia Księżyc.Już wmówili wszystkim ,że na Księżycu byli 60 lat temu,a jakoś teraz dolecieć tam nie mogą!!!Przy takim rozwoju technologii!!!Pokazują nam animacje komputerowe i myślą ,że wszyscy im uwierzą.
Proste
8 miesięcy temu
Jaki portal taki tytuł. Arabowie w kosmoWie ha 😂
antyNWO
8 miesięcy temu
"Niezwykła fotografia została wykonana w środę 10 lutego. Sonda Hope została wystrzelona 19 lutego z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima na południu Japonii. " Nie można buło dopisać którego roku wystrzelono tą sondę? Bo to wygląda, że cofnęła się w czasie:)
Szerszen12
8 miesięcy temu
I w końcu zaczynają myśleć racjonalnie podbijając kosmos .Nie powinni się zbroic po żeby tylko powinni zdobywać kosmos to jest coś wspaniałego .Ale czy tak będzie ?
dfhs
8 miesięcy temu
"Arabowie w kosmowie. "Przełomowy moment" tytuł na wp.pl Manicki,czytasz czasem co piszesz?
dfhs
8 miesięcy temu
"Arabowie w kosmowie. "Przełomowy moment" tytuł na wp.pl Manicki,czytasz czasem co piszesz?
bEJQCxXv
dfhs
8 miesięcy temu
"Arabowie w kosmowie. "Przełomowy moment" tytuł na wp.pl Manicki,czytasz czasem co piszesz?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić