aktualizacja 

Kolejna miesięcznica. Pokazał zdjęcie z Warszawy. "Wstyd!"

1772

W piątek 10 listopada odbyły się obchody 163. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęli m.in. Lech i Maria Kaczyńscy. Warszawski poseł na Sejm Michał Szczerba pokazał zdjęcie zablokowanej ulicy i stwierdził, że "Warszawa ma naprawdę już tego dość". - To nie jest prywatne państwo Kaczyńskiego - napisał.

Kolejna miesięcznica. Pokazał zdjęcie z Warszawy. "Wstyd!"
Warszawa. Zablokowane drogi z okazji miesięcznicy katastrofy smoleńskiej (Getty Images, Sean Gallup)

Hołd uczestnikom katastrofy smoleńskiej oddawany jest nie tylko w każdą rocznicę, ale i miesięcznicę. W piątek 10 listopada politycy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) - jak podaje "Gazeta Wyborcza" - wyjątkowo tłumnie stawili się na uroczystościach przed pomnikiem smoleńskim.

Tego dnia o godz. 8:00 odbyła się msza za ofiary katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo miało miejsce w kościele seminaryjnym Najświętszej Maryi Panny przy Krakowskim Przedmieściu. Później prominentni politycy partii rządzącej składali kwiaty pod wspomnianym pomnikiem.

W okolicy placu Piłsudskiego tradycyjnie pojawiła się policja. Funkcjonariusze obecni byli przede wszystkim na skraju parku Saskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Właśnie tam zazwyczaj gromadzi się Lotna Brygada Opozycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapytaliśmy o ministra edukacji. Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć

Gdy rozpoczęły się uroczystości, w których brał udział m.in. Jarosław Kaczyński, mundurowi uciszali Lotną Brygadę Opozycji. - Doszło do przekroczenia uprawnień policji poprzez legitymowanie demonstrantów, co nie jest zgodne z prawem. Zasłanianie transparentów, tworzenie bariery akustycznej i wizualnej - powiedział "Gazecie Wyborczej" Arkadiusz Szczurek z Lotnej Brygady Opozycji.

- Chcieli, żebyśmy zrezygnowali z megafonów, argumentując, że niby komuś przeszkadzamy. A nie ma prawnie czegoś takiego, że kontrmanifestacja przeszkadza innej manifestacji. To jest część demokracji. Policja nie może brać strony jednego z dwóch zgromadzeń, bo są równoprawne - dodał.

Ale dziś nie zostaliśmy napadnięci. Prawo tu nie obowiązywało, ale nie było to aż tak intensywne jak zazwyczaj. Chyba czują wiatr zmian - dodał.

Pokazał zdjęcie z Warszawy. "Wstyd!"

Na platformie X uaktywnił się zaś warszawski poseł na Sejm Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska). Opublikował zdjęcie, na którym widać policjantów blokujących jedną z ulic.

Warszawa ma naprawdę już tego dość. Każdego 10-tego: autobusy zmieniają trasę, wykładowcy i studenci nie mogą dojść na uczelnię, rodzice odprowadzić dzieci. Powtarzam: to nie jest prywatne państwo Kaczyńskiego. To nie są prywatne ulice, pomniki i policja. @Policja_KSP - wstyd! - napisał polityk, oznaczając profil warszawskiej policji.

W komentarzach wtórowali mu niektórzy internauci. "Ostatnia za publiczne pieniądze", "Czas tę szopkę zakończyć!", "Pozwólmy mu ten ostatni raz", "To parodia Państwa w wykonaniu PiS, wygląda na to, że to przedostatni raz" - czytamy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić