Kolejne nagranie z granicy z Białorusią. Migranci znów wykonali ten gest

Do sieci trafiło kolejne nagranie z polsko-białoruskiej granicy. Widzimy na nim kilku polskich policjantów oraz – po drugiej stronie płotu – grupę migrantów. Dwóch zamaskowanych mężczyzn wykonuje charakterystyczny gest – palec wskazujący uniesiony w górę. Co oznacza takie zachowanie?

Kolejne nagranie z granicy z Białorusią. Migranci znów wykonali ten gest
Kolejne niepokojące nagranie z polsko-białoruskiej granicy (War News, X)

W mediach społecznościowych, na profilu War News, pojawił się kolejny filmik, zamieszczone przez migrantów, którzy koczują na polsko-białoruskiej granicy. W pierwszych sekundach nagrania kamera jest skierowana na polskich policjantów, strzegących granicy państwa.

Następnie mężczyzna nagrywający tę sytuację pokazuje grupę migrantów, siedzących tuż przy zaporze. Jeden z nich, widząc, że jest nagrywany, pokazuje zaciśniętą pięść. Na koniec widzimy dwóch mężczyzn, którzy mają zasłonięte twarze.

Obaj pokazują charakterystyczny gest – palec wskazujący uniesiony w górę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Marzył o wojsku". Sąsiedzi o zmarłym żołnierzu

Tę kwestię poruszano już przy okazji poprzednich nagrań. Chodzi o tauhid, oznaczający w islamie "istnienie jedynego Boga" i jego wyjątkowość.

Dr Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu w rozmowie z "Faktem" wyjaśnił, że jest to gest powszechny wśród muzułmanów, ale "został przywłaszczony przez tzw. Państwo Islamskie i dżihad" i jest wykorzystywany w celach propagandowych przez członków ISIS.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
- Gest ma straszyć niewiernych - zaznaczył ekspert od stosunków bliskowschodnich.

Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej?

Przypomnijmy: kilka dni temu zmarł polski żołnierz, który 28 maja został ugodzony nożem przez kogoś z tłumu szturmujących granicę migrantów. Ta tragiczna śmierć uświadomiła wszystkim, że sytuacja na wschodniej granicy jest bardzo poważna. W tle nadal toczy się polityczny spór.

W związku z ostatnimi wydarzeniami, 4 czerwca na granicę skierowano dodatkowo ponad 250 policjantów, głównie z oddziałów prewencji. Granicy strzegą również pogranicznicy i żołnierze.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić