Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Konferencja rządu w sprawie pandemii COVID-19. Nowe obostrzenia

242

W sobotę 10 października padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem. Po raz pierwszy od wystąpienia COVID-19 w Polsce liczba nowych zakażeń wyniosła aż 5300. Premier Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową. W trakcie spotkania wyjaśniono m.in., jakie są główne cele rządu na najbliższe tygodnie.

Konferencja rządu w sprawie pandemii COVID-19. Nowe obostrzenia
Koronawirus w Polsce. Konferencja rządu (YouTube.com)

Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, w najbliższych tygodniach rząd będzie dążył do zrealizowania trzech głównych celów w związku z pandemią COVID-19. Po pierwsze, szczególny nacisk zostanie nałożony na ochronę osób szczególnie zagrożonych, m.in. seniorów. Po drugie, rząd zatroszczy się także o kwestie wydolności służby zdrowia.

Ostatnim celem strategicznym na najbliższe miesiące jest utrzymanie gospodarki w najwyższym możliwym reżimie sanitarnym, ale przy zminimalizowaniu strat. Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że policja będzie stale egzekwować nakaz noszenia maseczek.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że najbardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19 są seniorzy. Premier wyjaśnił, że ma na myśli grupę osób powyżej 60, a szczególnie 70 roku życia. W przypadku starszych osób co 5., a nawet 4. osoba, która zarazi się koronawirusem, umiera. Polityk zaapelował, aby seniorzy w miarę możliwości pozostawali w domach.

Zobacz także: Zobacz też: Żółte strefy w całej Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?

Rząd zdecydował się na wprowadzenie tzw. godzin dla seniorów. Oznacza to, że w godzinach od 10 do 12 będą oni mogli zrobić zakupy w sklepach bez obaw, że zarażą się od młodszych klientów. Takie rozwiązanie miało już miejsce w Polsce w okresie lockdownu. Będą one obowiązywały od czwartku 15 października.

Rząd przekaże także 38 milionów złotych z rezerwy finansowej dla domów pomocy społecznej. Pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. środki dodatkowej ochrony osobistej czy dodatkowy personel opiekuńczy.

Koronawirus w Polsce. Wystąpienie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego

Minister Zdrowia zaapelował do Polaków, aby potraktowali sytuację w kraju poważnie. Jak podkreślił Adam Niedzielski, tylko przy wspólnym wysiłku uda się zahamować eskalację zarażeń koronawirusem w Polsce.

Adam Niedzielski przyznał, że rząd bierze pod uwagę "różne scenariusze" rozwoju pandemii. W związku z tym razem z przedstawicielami lokalnych władz dąży do zwiększenia liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19, a także przekazania kolejnych respiratorów z rezerw.

Minister podzielił się także dobrą wiadomością w sobotę 10 października rząd podpisał umowę na nowe dostawy leku remdesivir. Jest on stosowany u pacjentów chorych na COVID-19 w stanie krytycznym. Tym samym Adam Niedzielski zapewnił jego stały dopływ do szpitali co najmniej do marca.

Konferencja rządu w sprawie pandemii COVID-19. Będzie powrót do nauki zdalnej?

Na konferencji prasowej padło pytanie o sytuację w szkołach. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że na razie nie widzi konieczności wprowadzania zdalnego trybu nauki.

Premier podkreślił, że zdalna nauka odbija się negatywnie na stanie zdrowia uczniów. Z tego powodu rząd bierze pod uwagę ewentualnie tryb hybrydowy w tych placówkach, w których doszło do przypadków zarażeń koronawirusem. Jeśli jednak nie zachodzi taka sytuacja, zostanie utrzymany zwykły tryb nauczania. Na razie ani premier, ani minister zdrowia nie nie widzą konieczności wprowadzenia do szkół obowiązku noszenia maseczek ochronnych w trakcie lekcji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić