Natalia Bogucka| 

Ostrzegał przed koronawirusem. Przepowiednia się sprawdziła, a teraz... Straszne słowa

250

Dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA, przedstawił bardzo pesymistyczny scenariusz epidemii koronawirusa. Powiedział, że z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych umrze 300-400 tys. osób.

Ostrzegał przed koronawirusem. Przepowiednia się sprawdziła, a teraz... Straszne słowa
(Getty Images)

We wtorek dr Anthony Fauci przemawiał na wirtualnym wydarzeniu zorganizowanym przez American University. Główny epidemiolog USA przypomniał, iż wiosną ostrzegał, że jeśli ludzie nie będą przestrzegać zasad dystansu społecznego, może umrzeć 200 tys. Amerykanów. Niestety, jego przewidywania się potwierdziły, ponieważ do tej pory w USA stwierdzono już ponad 210 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Koronawirus w USA. Może umrzeć 400 tys. osób

Teraz dr Fauci ostrzegł, że jeśli jesienią i zimą ludzie dalej nie będą przestrzegać wytycznych, liczba zgonów może się podwoić. Według jego szacunków umrze 300-400 tys. mieszkańców USA.

Fauci dodał, że szczepionka prawdopodobnie nie będzie szeroko dostępna do następnego lata lub jesieni. Powiedział, że z tego względu "powrót do normalności" może nastąpić dopiero pod koniec 2021 r.

Epidemiolog zwrócił się również do osób, które są wobec niego sceptyczne. Ostatnie sondaże wskazywały bowiem, że zaufanie do głównego eksperta od chorób zakaźnych zaczęło spadać, zwłaszcza wśród republikanów.

Może 50 procent z was nienawidzi mnie, ponieważ myślicie, że próbuję zniszczyć kraj, ale słuchajcie mnie przez około sześć tygodni i róbcie to, co powiem, a zobaczycie, że liczby spadną - powiedział dr Anthony Fauci.

Stany Zjednoczone są krajem, w którym odnotowano największą liczbę zakażeń na świecie. Do tej pory w USA stwierdzono ponad 7,5 mln przypadków koronawirusa i 210 tys. zgonów.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa już w grudniu? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić