Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Koniec gehenny koni nad Morskim Okiem? Ruszymy testy elektrycznego busa

59

24 maja ruszyły dwutygodniowe testy elektrycznego busa, który wozi już turystów nad Morskie Oko. Tatrzański Park Narodowy realizuje w ten sposób porozumienie, które wypracowano 17 maja w Zakopanem podczas dyskusji dotyczącej transportu nad Morskie Oko.

Koniec gehenny koni nad Morskim Okiem? Ruszymy testy elektrycznego busa
Bliżej końca gehenny koni nad Morskim Okiem? Ruszymy testy elektrycznego busa (Licencjodawca, Grzegorz Momot)

Tatrzański Park Narodowy wypożyczył na dwa tygodnie elektrycznego busa. Pojazd jeździ od 24 maja na trasie z Palenica Białczańskiej do Morskiego Oka. Celem testu jest sprawdzenie, jak elektryczne auto radzi sobie na wymagającej, krętej, górskiej trasie. Ile przejazdów może zrealizować na jednej baterii? I ile trwa jej ładowanie?

Docelowo tego typu pojazdy nie zastąpią całkowicie fiakrów. Ale mogłyby być ekologiczną alternatywą dla przemęczonych koni, które według porozumienia mają odpoczywać, kiedy dojadą do celu. Jak radził sobie elektryczny bus podczas pierwszego dnia testów?

Dawał radę, mimo że jest dosyć duża różnica wzniesień. Poradził też sobie na ostrych zakrętach. Nie było jakiegoś problemu z tym. Pokonaliśmy odcinek z Zakopanego do Palenicy, zostało 93 proc. baterii. To jest bardzo dobry wynik — powiedział kierowca busa Stanisław Kotelnicki w rozmowie z radiem RMF.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z fasiągami na Morskie Oko? Posłanka KO: A co się stanie z końmi?

Nad Morskim Okiem trwają testy elektrycznego busa

Jeżeli testy okażą się pomyślne, to TPN będzie chciał zakupić kilka takich pojazdów. Przedstawiciele organizacji studzą entuzjazm i zwracają uwagę, że testy mają być prowadzone na różnych modelach busów. Istotne będzie też, jak pojazd zachowa się w warunkach zimowych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Nie jest to jeszcze bus docelowy – z powodu wysokiej ceny będziemy musieli pozyskać środki finansowe i przeprowadzić postępowanie przetargowe (...)Jeszcze zatem za wcześnie na deklaracje, na jakich zasadach i kiedy będzie przewoził pasażerów. Na pewno w pierwszej kolejności chcielibyśmy udostępnić przewozy dla osób z niepełnosprawnościami - czytamy w poście TPN na Facebooku.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić