Jan Manicki
Jan Manicki| 

Koniec plotek. Nowe zdjęcie z Korei Północnej rozwiewa wątpliwości

158

Siostra Kim Dzong Una po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawiła się publicznie. Jej długa nieobecność w przestrzeni publicznej podsycała spekulacje o tym, że została zdegradowana i przestała się liczyć w północnokoreańskich kręgach władzy. Prowadziła wcześniej kontrowersyjną kampanię medialną wymierzoną w Koreę Południową.

Koniec plotek. Nowe zdjęcie z Korei Północnej rozwiewa wątpliwości
Siostra Kim Dzong Una jest widoczna na nowym zdjęciu opublikowanym przez Koreańską Centralną Agencję Prasową (KCNA).

Kim Jo Dzong po raz pierwszy od dwóch miesięcy pojawiła się w północnokoreańskich mediach publicznych. Razem ze swoim bratem oraz kilkoma wysoko postawionymi urzędnikami nadzorowała postęp prac rekonstrukcyjnych po powodzi. Poprzednio ostatni raz pojawiła się w państwowej telewizji w lipcu, kiedy razem ze swoim bratem wizytowała fermę kurczaków.

Nie wypadła z łask. Siostra Kima pokazała się publicznie

Według analityków politycznych pozycja Kim Jo Dzong w Korei Północnej w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Kwietniowa nieobecność w mediach państwowych Kim Dzong Una sprawiła, że zaczęto podejrzewać, że przywódca Korei Północnej podupadł na zdrowiu. Jego siostra była wtedy wymieniana jako jedna z osób, które mogłyby zastąpić go na stanowisku przywódcy kraju.

Lista urzędników, którzy tym razem towarzyszyli Kim Dzong Unowi, wskazuje, że nie jego siostra nie została zdegradowana – powiedziała niezależna politolog Rachel Minyoung Lee.

Kim Jo Dzong atakowała Koreę Południową i USA. Bratu się to nie spodobało

Na początku roku Kim Jo Dzong odegrała kluczową rolę w polityce Korei Północnej w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. Jedna z południowokoreańskich gazet, "Chosun Ilbo", poinformowała kilka dni temu, że siostra przywódcy Korei Północnej może chcieć odwiedzić prezydenta Donalda Trumpa. Miałaby udzielić mu poparcia przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Kim Jo Dzong prowadziła wcześniej agresywną kampanię przeciwko Korei Południowej. Siostra północnokoreańskiego przywódcy kilkukrotnie groziła Koreańczykom z Południa. Kulminacją wrogich działań było wysadzenie w czerwcu biura łącznikowego w Pjongjangu, zbudowanego w 2018 roku jako symbol pojednania między dwoma krajami technicznie będącymi ciągle w stanie wojny.

W momencie kiedy wydawało się, że dojdzie do dalszej eskalacji koreańskiego konfliktu, Kim Dzong Un zmienił polityczny kurs obrany przez siostrę. Zatrzymano wszelkie wrogie działania wobec Korei Południowej. W lipcu Kim Jo Dzong poinformowała, że nie ma zamiaru spotykać się z Donaldem Trumpem, wzywając amerykańskiego prezydenta do zmiany swojej polityki i wycofania nałożonych na Koreę Północną sankcji.

Siostra północnokoreańskiego przywódcy była nieobecna na dwóch kolejnych zjazdach rządzącej Partii Robotniczej w sierpniu. Następnie całkowicie zniknęła na jakiś czas z przestrzeni publicznej. Wywołało to spekulacje, że agresywne działania siostry wobec Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozzłościły Kim Dzong Una.

Nigdy nie dowiemy się, co wydarzyło się podczas ostatniej dwumiesięcznej medialnej nieobecności Kim Jo Dzong, ale nie wierzę, że została ukarana – powiedziała Lee.

Siostra Kim Dzong Una piastuje wysokie stanowisko

Politolog podkreśliła, że to nie do pomyślenia, żeby kampania wymierzona w Koreę Południową została zainicjowana i przeprowadzona bez aprobaty przywódcy kraju. Kim Jo Dzong jest pierwszą kobietą na wysokim stanowisku w Korei Północnej od wielu lat. Od lat 40. XX wieku przywódcy Korei Północnej na swoich urzędników mianowali raczej wyłącznie mężczyzn.

Rodzeństwa często nie radziły sobie dobrze w Korei Północnej. Obecny przywódca Kim Dzong Un miał zlecić zabójstwo starszego przyrodniego brata i najpoważniejszego rywala, Kim Dzong Nama w 2017 roku. Z kolei przyrodni brat byłego przywódcy Kim Dzong Ila został wygnany z kraju.

Obejrzyj także: Kim Jo Dzong. Cały świat patrzy na nią. To ona miałaby przejąć władzę w Korei Północnej

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić