Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Koniec z upałami? IMGW zapowiada zmianę w pogodzie

20

Po raz kolejny tego lata Polska zmaga się z falą upałów. W ostatnich dniach termometry w niektórych miastach pokazały nawet 35 st. C. Jednak IMGW zapowiada, że przed nami zmiana aury. Pogoda w końcówce lipca będzie "bardzo dynamiczna i zmienna".

Koniec z upałami? IMGW zapowiada zmianę w pogodzie
Koniec z upałami? IMGW zapowiada zmianę w pogodzie (PAP, Radek Pietruszka)

Z pierwszą falą upałów, kiedy temperatury w Polsce regularnie przekraczały ponad 30 st. C, mieliśmy do czynienia pod koniec czerwca. Po kilkunastu dniach odpoczynku upalna aura znów daje się we znaki w wielu miejscowościach. W środę i czwartek słupki w termometrach w wybranych lokalizacjach pokazały 35 st. C.

Koniec z upałami? IMGW zapowiada zmianę w pogodzie

Wszystko wskazuje jednak na to, że fala upałów w Polsce dobiega końca. Zmianę w pogodzie zapowiada IMGW w swoim cotygodniowym raporcie.

W najbliższym tygodniu pogoda będzie bardzo dynamiczna i zmienna. Piątek na znacznym obszarze kraju nadal będzie upalny. Sobota przyniesie przelotny deszcz oraz burze i niedziela nie będzie już tak gorąca - napisano w komunikacie synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W najbliższy poniedziałek na zachodnie krańce Polski ma dotrzeć zwrotnikowe powietrze, które następnego dnia będzie przepychane na wschód przez następny front atmosferyczny z deszczem i burzami. W efekcie na terenie całego kraju znacznie się ochłodzi. Meteorolodzy przewidują, że w przyszłym tygodniu temperatury spadną do 25-28 st. C.

Wysokie upały i brak deszczu źle wpływają na sytuację hydrologiczną. IMGW przewiduje, że w kolejnych dniach w polskich rzekach utrzymywać się będzie niski poziom wód. Nadejście burz zmieni jednak sytuację i może dojść do gwałtownego podwyższenia stanu rzek.

Sytuacja hydrologiczna jest cały czas bardzo niekorzystna. Wpływ na obecną sytuację, a więc na znaczne zagrożenie suszą hydrologiczną w dorzeczu Wisły i Odry, miał dość łagodny przebieg zimy 2021/22. Pomimo opadów śniegu, nie wytworzyła się zasobna w wodę pokrywa śnieżna, która mogłaby uzupełnić braki - przestrzegają hydrolodzy IMGW.
Zobacz także: Wakacje w Gdańsku. Glony nie odstraszają turystów
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić