Jacek Dyrdak| 

Korea Północna. Niepokojące zdjęcia satelitarne. Szykują się do wystrzału?

29

Nowe zdjęcia satelitarne z Korei Północnej sugerują, że kraj Kim Dzong Una może się przygotowywać do wystrzelenia pocisku balistycznego – twierdzi think tank ze Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna. Niepokojące zdjęcia satelitarne. Szykują się do wystrzału?

Amerykańskie Centrum Strategicznych Studiów Międzynarodowych opublikowało zdjęcia satelitarne na swojej stronie internetowej. Widać na nich kilka statków unoszących się na wodzie przy stoczni. Jeden z tych statków przypomina jednostkę, którą w przeszłości wykorzystywano do holowania barki, z której podczas testów wystrzeliwano rakiety.

Think tank sugeruje, że Korea Północna może się przygotowywać do wystrzelenia rakiety Pukguksong-3. Zaznacza jednak, że są to przypuszczenia i nie ma pewności, że rzeczywiście Pjongjang ma takie plany.

Korea Północna prowokuje

Wspomniany pocisk Korea Północna wystrzeliła już z powodzeniem w październiku ubiegłego roku.

Kraj Kim Dzong Una prężył wtedy muskuły przed światem. Eksperci uznali tamtą próbę za najbardziej prowokacyjny ruch Korei Północnej od 2018 roku, tj. od momentu, kiedy przystąpiła do dialogu z USA ws. programu nuklearnego.

Oficjalne amerykańskie organy, takie jak np. Pentagon i Departament Stanu, doniesień o planowanych rzekomo testach na razie nie komentują. Zdaniem obserwatorów test rakiety niedługo przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA świadczyłby o porażce Donalda Trumpa w staraniach o poprawę stosunków z Pjongjangiem.

Zobacz także: #KresyŚwiata: W Korei Płn. wiedzą więcej, niż chciałby tego dyktator. Wszystko przez filmy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić