A. M. | 

Koronawirus. Dalsze skutki COVID-19 mogą być gorsze niż przewidywano

22

Włoscy lekarze ostrzegają, że COVID-19 nie jest tylko chorobą układu oddechowego. Jego negatywne skutki mogą dotknąć całego organizmu. Narażone są wszystkie grupy wiekowe.

Koronawirus. Dalsze skutki COVID-19 mogą być gorsze niż przewidywano
Dalsze efekty COVID-19 mogą być gorsze niż przewidywano (Getty Images)

Naukowcy z północnych Włoch przeprowadzili nowe badania. Według ich ustaleń, długotrwałe skutki COVID-19, nawet dla osób, które doznały łagodnej infekcji, mogą być znacznie gorsze niż pierwotnie przewidywano.

Objawów może być wiele. Wśród pacjentów z regionu Lombardii, który został wyjątkowo mocno dotknięty pandemią, zaobserwowano m.in. bezsenność, choroby nerek, infekcje kręgosłupa, udary mózgu, przewlekłe zmęczenie i problemy z poruszaniem się czy zaburzenia psychiczne. Lekarze ostrzegają także, że niektóre osoby mogą nigdy nie wyzdrowieć z choroby.

Wszystkie grupy wiekowe są zagrożone. Lekarze ostrzegają, że osoby, które nie uważają się za grupę ryzyka i nie obawiają się zarażenia chorobą, mogą także poważnie narazić swój organizm.

Nikt nie powinien czuć się w pełni bezpiecznie ani ignorować zasad bezpieczeństwa, przypominają lekarze. Podkreślają, że potrzeba społecznego dystansu, mycia rąk i maseczek jest teraz tak samo ważna jak była wcześniej.

Zobacz także: Szumowski: w ciągu dwóch tygodni decyzja w sprawie imprez masowych
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić